Mikołaj I, który po śmierci swego ojca cara Aleksandra I został nowym carem nie przestrzegał również konstytucji Królestwa Polskiego. W państwach Europy Zachodniej , które chciały zmienić postanowienia Kongresu Wiedeńskiego wybuchały rewolucje. Do stłumienia rewolucji w Belgii car Mikołaj I chciał wysłać wojsko polskie. Polacy nie chcieli jednak uczestniczyć w tlumieniu rewolucji gdyż sami dązyli do odzyskania niepodległości.
W 1830-1831 wybuclo powstsanie Listopadowe zostalo wywolane poniewaz do wybuchu walk przyczyniły się rewolucje we Francji i Belgii belgijska 1830, oraz planowana wobec nich interwencja Rosji. Spiskowcy zdecydowali się rozpocząć powstanie od zamachu na wielkiego księcia Konstantego, atakując jego rezydencję w Belwederze. Inne oddziały miały za zadanie zajęcie koszar rosyjskich i rozbrojenie znajdujących się tam żołnierzy. A to masz wicej moga ci sie przydac : -wydarzenia piętnastolecia istnienia Królestwa Polskiego - zawiedzione nadzieje na pełną niepodległość; nie wywiązanie się Aleksandra I z obietnic powiększenia Królestwa o dawne ziemie polskie; nie przestrzeganie konstytucji i nie tolerowanie liberalnej opozycji (Kaliszanów); -wybuch rewolucji w Paryżu (rewolucja lipcowa 1830) - obalenie dynastii Burbonów we Francji; -walka o niepodległość w Belgii - walka o obalenie panowania holenderskiego; -pogłoski o zbrojnej interwencji Mikołaja I, w ramach Świętego Przymierza (Rosja, Austria, Prusy), we Francji i Belgii - w marszu na zachód miały wziąć udział również pułki polskie - co było niezgodne z konstytucją; -zagrożenie aresztowaniem członków sprzysiężenia podchorążych Piotra Wysockiego przyspieszyło decyzję o wybuchu powstania. Mam nadzieje ze pomoglam :) ja tak napisalam u siebie na histe i 5.
- car Rosji nadał Polsce konstytucję, ale łamał jej postanowienia np. wprowadzając cenzurę i rozbudowując policję. Przeciw działaniom króla (cara) na sejmie występowała opozycja kierowana przez posłów Wincentego i Bonawenturę Niemojowskich. Car rozwiązał sejm, a do nowego nie dopuścił opozycji, - pojawienie się idei romantycznej, - ruchy narodowe i narodowowyzwoleńcze w wielu krajach Europejskich, - niezadowolenie w armii z rządów wielkiego księcia Konstantego oraz braku możliwości awansów dla młodych oficerów, - pogłoski o możliwości użycia wojska polskiego do tłumienia powstania w Belgii, groźba wykrycia spisku w szkole podchorążych przez policję carską.
Opracowane pytania na mature ustna (XVIII LO, Wrocław, 2002) - Romantyzm
2. Romantyzm jako epoka opozycyjna do oświecenia.
W historyczni literackim łańcuchu epok po oświeceniu następuje romantyzm. Epoka rzeczywiście inna. Odmienna w swojej filozofii, rozumieniu świata i poszukiwaniu prawd o nim. Oświecen...