Czy wie ktoś jak zrobić łatwe doświadczenie na fizykę z wytłumaczeniem na jutro proszę

Czy wie ktoś jak zrobić łatwe doświadczenie na fizykę z wytłumaczeniem na jutro proszę
Odpowiedź

Ja ostatnio na fizyce zrobiłam doświadczenie o rozchodzeniu się ciepła w ciałach stałych i dostałam ze nie 6 :) Do metalowego pręta (np. gwóźdź) umocowanego jednym końcem na statywie (możesz go trzymać w kombinerkach jak nie masz statywu) przyklej plasteliną pinezki w odstępach ok. 0,01 m. Drugi koniec pręta ogrzewaj w płomieniu świeczki. Pinezki będą odpadać od pręta kolejno (najpierw pinezka najbliżej świeczki a potem następne). Świadczy to o stopniowym wzroście temperatury kolejnych części pręta. Doświadczenie pokazuje, że metale są dobrymi przewodnikami ciepła. Możesz ogrzewać na raz gwoździe o różnej grubości. Od cieńszego gwoździa pinezki będą odpadać szybciej, co świadczy o tym, że pole przekroju poprzecznego ma znaczenie w szybkości rozchodzenia się ciepła.

Możesz zrobić doświadczenie, którym udowodnisz wzajemne elektryzowanie się ciał. Rekwizyty: Kartka, linijka, kawałek wełnianego materiału Przebieg doświad.: Kartkę rwiemy na drobne kawałki, następnie przykładamy do nich linijkę. Potem tę samą linijkę pocieramy (lepiej długo) linijkę i znów stopniowo dokładamy do tego papieru. Obserwacje: Przy pierwszym przyłożeniu linijki nic się nie dzieje. Gdy zaś potrzemy linijkę wełną zauważamy jak przyciąga ona papier. Wnioski: w wyniku wzajemnego pocierania linijka i wełna zmieniają swoje właściwości - mówimy, że zostały one naelektryzowane. bardzo łatwe;) (3 klasa gimnazjum)

Do słoika napełnionego do połowy grochem dosyp kaszy. zaznacz na szkle poziom kaszy. Zakręć słoik, wstrząśnij kilkakrotnie. Ponownie zaznacz poziom, do którego sięga mieszanina kaszy z grochem. obserwacja: Drobna kasza wypełnia drobne miejsca pomiędzy ziarnami grochu, dlatego zajmowana wymieszanych składników się zmniejsza. LUB Do szklanki z wodą dodaj kilka kropli atramentu. Powtórz doświadczenie, ale tym razem użyj wody o wyższej temperaturze. obserwacja: po upływie pewnego czsu atrament rozprzestrzenia się i wypełnia równomiernie całą objętość wody w szklance.

Dodaj swoją odpowiedź