Blaszana puszka na herbatę ma średnicę 6cm i wysokość 7cm . Przykrywana jest zdejmowanym wieczkiem. Ile blachy potrzeba do wykonania takiej puszki oraz wieczka , jeśli na odpady należy 15% blachy . Wynik zaokrąglij do jednego cm kwadratowego

Blaszana puszka na herbatę ma średnicę 6cm i wysokość 7cm . Przykrywana jest zdejmowanym wieczkiem. Ile blachy potrzeba do wykonania takiej puszki oraz wieczka , jeśli na odpady należy 15% blachy . Wynik zaokrąglij do jednego cm kwadratowego
Odpowiedź

1. Ppp=πr² Ppp=π3²=3.14×9=28,26cm² Ppb=2πrh Ppb=2×3.14×3×7=131,88cm² Pw=2πrh+πr² Pw=18,84+28,26=47,1cm² Pc=Ppp+Ppb+Pw Pc=28,26cm²+131,88cm²+47,1cm²=207,24cm² blachy potrzebna blacha=207,24cm²×115%=238,326cm²≈238cm² V puszki=28,26cm²×7cm=197,82cm³≈197cm³ V pudełka=7×5×8=280cm³ V herbaty=280cm³×0.9=252cm³

d=6cm h=7cm Pc=? Pc=2Pp+Pb Pp=πr² Pb=Obw.podstawy × h r=½d= 6cm÷2 = 3cm Pp=3.14×3²=3.14×9cm²=28.26cm² Pb=2πr*h=6.28cm×7cm×3cm=131,88cm² Pc=2×28.26cm²+131,88cm²=188,4cm² 188,4cm²×15%=28,26cm² 188,4cm²+28,26cm²=216,66cm²≈217cm² Odp: Na wykonanie takiej puszki potrzeba około 217cm² blachy.

Dodaj swoją odpowiedź