Wzory Sumaryczne.Opiszcie prosze jak sie je rozwiazuje (tak zebym zrozumial) i na czym polegaja te wlasciwosci bo jestem w tym zielony.Pomocy z gory dzienkuje.

Wzory Sumaryczne.Opiszcie prosze jak sie je rozwiazuje (tak zebym zrozumial) i na czym polegaja te wlasciwosci bo jestem w tym zielony.Pomocy z gory dzienkuje.
Odpowiedź

Wartościowość: można zobaczyć na układzie okresowym, ale jeżeli nie masz go pod ręką , to musisz się niestety nauczyć ;/ Wartościowości odpowiada numer grupy głównej ( 1 - 10), wtedy wartościowość wynosi tylko jedną liczbę np. (zazwyczaj, bo np. dla siarki jest 2, 4 i 6). Krzem leży w 4 grupie głównej, dlatego ma wartościowość 4. Jeżeli jakiś pierwiastek leży w grupie pobocznej 3-12 ( ta po środku) to wartościowości może mieć więcej np. żelazo leży w 8 grupie pobocznej, więc będzie Fe 2, 3 z tym, że wartościowość zapisujemy ZAWSZE rzymskimi literami. Jeżeli będziesz robił zadanie z pierwiastkami z grupy pobocznej to powinna być podana ich wartościowość, a pierwiastków z grupy głównej najlepiej się po prostu nauczyć na pamięć. Wzory sumaryczne: np. tlenek żelaza (III) tj. Fe (III) O (II) (ponieważ tlen jest zawsze dwu wartościowy). Z tym, że tą wartościowość piszemy na górze tych pierwiastków. I wtedy robimy tzw. metodę na krzyż, czyli będzie Fe₂O₃ ( napisane już normalnie, małymi literkami u dołu). Jeżeli masz coś takiego : tlenek magnezu, to musisz wiedzieć, że i tlen i magnez jest dwu wartościowy, wiec zadanie będzie takie : Mg(II) O (II) i powinno nam wyjść po skrzyżowaniu to samo : Mg(II) O(II), ale jak tak wychodzi to się dzieli na 2 i wychodzi Mgo. Jak masz np. tlenek siarki (IV), to robisz S(IV) O (II), na krzyż, wychodzi S(II)O(IV) i wtedy też skracasz na 2 i będzie SO₂. Mam nadzieję, że pomogłam ;)

Dodaj swoją odpowiedź