Regionalne zróżnicowanie urbanizacji

Regionalne zróżnicowanie urbanizacji
Odpowiedź

Urbanizacja w krajach rozwijających się - Kraje znajdujące się we wstępnej fazie urbanizacji: należą do nich najsłabiej rozwinięte państwa Azji i Afryki, w których wskaźnik urbanizacji nie przekracza 30%. Migracja ludności wiejskiej do miast jest niewielka. - Kraje znajdujące się na etapie suburbanizacji: wskaźnik urbanizacji kształtuje się na poziomie 30-60%, np. Chiny, Indie, Indonezja, Egipt, Nigeria. Charakterystyczną cechą jest żywiołowy rozwój dużych miast (głównie stolic), spowodowany ogromną migracją ludności wiejskiej, która osiedla się przede wszystkim na peryferiach dużych miast, tworząc dzielnice nędzy – slumsy. Niekontrolowany rozwój slumsów prowadzi do gwałtownego wzrostu powierzchni i liczby ludności, np. Lagos w 1970 r. liczył 2 mln mieszkańców, w 2000 r. – 13,4 mln; Dżakarta w 1970 r. – 3,9 mln, w 2002 r. – 11,5 mln, Mumbai (d. Bombaj) w 1970 r. – 5,8 mln, w 2002 r. – 16,4 mln). - Kraje o tzw. urbanizacji pozornej (nadurbanizacji): to państwa położone w Ameryce Łacińskiej, w których wskaźnik urbanizacji wynosi 70-86%, co wynika z braku miejsc pracy w wielkoobszarowym rolnictwie, nie zaś z rozwoju pozarolniczych działów gospodarki. W państwach o pozornej urbanizacji rozwój wielkich zespołów miejskich jest równie żywiołowy jak w poprzedniej grupie państw. Urbanizacja w krajach wysoko rozwiniętych Proces urbanizacji w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo charakteryzuje się zahamowaniem koncentracji ludności w dużych miastach, ucieczką ludności z centrum aglomeracji na obszar strefy podmiejskiej oraz tworzeniem się wielkich stref zurbanizowanych – układów metropolitalnych i megalopolis.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Pozytywne i negatywne skutki urbanizacji

Urbanizacja to złożony proces przemian prowadzący do rozwoju i wzrostu znaczenia miast koszem innych jednostek osadniczych.

Rodzaje urbanizacji


Demograficzna - polega na wzroście liczby ludności miejskiej głównie w wyn...

Socjologia

Bezrobocie jako problem społeczny.

Plan pracy
1. Zdefiniowanie pojęcia bezrobocia.
2. Dynamika, skala i struktura zjawiska.
3. Rodzaje bezrobocia.
4. Wpływ bezrobocia na funkcjonowanie rodziny


Rynek pracy jest kategorią ekonomiczną, jest to miejsce ...

Socjologia

Wielkie struktury społeczne

Współczesne kierunki socjologii humanistycznej (Persons, Znaniecki, Sorokin). Socjologia humanistyczna wywodzi się z renesansowego pojęcia „studia humanitatis”.Obejmowały one gramatykę, retorykę, poezję, sztukę, historię, filozofię ż...

Geografia

Geografia ekonomiczna

Co to jest system?

FAKTOGRAFIA – konkretne, jednostkowe dane statystyczne, zjawiska gospodarcze przeniesione na liczby.

PRAWIDŁOWOŚĆ ROZWOJU GOSPODARCZEGO – w przestrzeni analiza przyczyn ich terytorialnego rozmieszczenia, u...

Geografia

Geografia społeczno - ekonomiczna Polski - matura

Ludność i procesy urbanizacyjne
Zmiany liczby ludności Polski po II wojnie światowej
Liczba ludności Polski w 1998
roku osiągnęła prawie 39 mln mieszkańców. Pod tym względem
zajmujemy 8 miejsce w Europie. Obecnie głównym...