trzeba mi fajną -notatkę o Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Proszę pomóżcie mogę wam pomóc z innych przedmiotów...na pewno się odwdzięczę ....;)plis ....Daję NAJ...;)

trzeba mi fajną -notatkę o Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Proszę pomóżcie mogę wam pomóc z innych przedmiotów...na pewno się odwdzięczę ....;)plis ....Daję NAJ...;)
Odpowiedź

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów znajdujące się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Bazylika i klasztor położone są na południe od miasta, u szczytu Góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły dróżek. Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego- łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.Sanktuarium kalwaryjskie jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego, coroczne Nabożeństwa pasyjne i maryjne przyciągają rzesze pielgrzymów, sięgające niekiedy 1,5 mln.[6]. Szczególną częścią uroczystości w Kalwarii są odgrywane w okresie Wielkiego Tygodnia niezwykle barwnie misteria pasyjne. Uroczyście obchodzony jest też sierpniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Kalwaryjskie uroczystości należą do najbardziej okazałych celebracji religijnych w Polsce. Przy klasztorze działa Dom Pielgrzyma, przyjmujący gości przez cały rok, a także restauracja. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - sanktuarium położone przy ul. św. Faustyny w Krakowie - Łagiewnikach. Związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40. XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny. Zbudowano 1999-2002 Data poświęcenia 17 sierpnia 2002r. Wyznanie rzymskokatolickie Rodzaj Bazylika mniejsza Architekt Witold Cęckiewicz Budulec beton W 1992 roku kaplicę św. Józefa przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia podniesiono do rangi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Bardzo dynamiczny rozwój Sanktuarium nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 roku, i jej kanonizacji - 30 kwietnia 2000 roku, a także dzięki pielgrzymkom papieża Jana Pawła II (1997 i 2002) oraz papieża Benedykta XVI (2006). Główny projekt nowej części sanktuarium wykonał w latach 1997-1999 krakowski architekt Witold Cęckiewicz. W skład Sanktuarium wchodzą: * zabytkowy zespół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, * nowoczesna bazylika Bożego Miłosierdzia, * kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, * Dom Duszpasterski, * Aula Jana Pawła II, * pasaże handlowe, * zaplecze duszpastersko-socjalne.

Dodaj swoją odpowiedź