Za 6kg czereśni i 7kg truskawek mama Zosi zapłaciła 45zł.Za 5kg czereśni i 7kg truskawek zapłaciła 41zł.Ile kosztował kg czereśni, a ile kg truskawek?

Za 6kg czereśni i 7kg truskawek mama Zosi zapłaciła 45zł.Za 5kg czereśni i 7kg truskawek zapłaciła 41zł.Ile kosztował kg czereśni, a ile kg truskawek?
Odpowiedź

45-41=4 4zł- koszt czereśni 45-(6*4)=21 21:7=3 3zł-koszt truskawek

x- cena czereśni y - cena truskawek 6x+7y=45 5x+7y=41/*(-1) 6x+7y=45 -5x-7y=-41 x=4 y=3

z treści widać że zmieniła sie ilość kg czereśni i cena o 4zł, wiec 1 kg czereśni kosztuje 4zł 5*4=20 41-20=21 21:7=3 czyli 1kg czereśni 4zł a 1kg truskawek 3 zł :)

Dodaj swoją odpowiedź