Siła wyporu – siła działająca na ciało zanurzone w płynie czyli w cieczy lub gazie w obecności ciążenia. Jest skierowana pionowo do góry - przeciwnie do ciężaru. Wartość siły wyporu jest równa ciężarowi płynu wypartego przez to ciało gdzie: * ρ – gęstość płynu * g – przyspieszenie grawitacyjne, zazwyczaj przyjmuje się przyspieszenie ziemskie (9,81 m/s2) * V – objętość wypieranego płynu równa objętości części ciała zanurzonego w płynie. Zależność ta stanowi treść prawa Archimedesa. Dzięki sile wyporu statki wodne i inne ciała unoszą się na powierzchni wody, a balony i sterowce unoszą w powietrzu.
Każde ciało zanużone w cieczy doznaje działania siły wyporu. Siła ta jest równa co do wartości ciężarowi wypartej przez to ciało cieczy. Siła wyporu ma kierunek pionowy, a zwrot do góry. Na ciała o jednakowej objętości działa taka sama siła wyporu. Siła wyporu nie zależy od kształtu ciała. Jest tym większa, im większa jest objętość zanurzonej części ciała i gęstość cieczy, w której ciało jest zanurzane. moze Ci to pomoze:)
Siła wyporu-siła działająca na ciało zanurzone w cieczy lub gazie.Jest skierowana pionowo do góry. Siła wyporu zależy od gęstości i objętości ciała. Znaczenie siły wyporu Siła wyporu jest stosowana na wodzie tzn. dzięki niej statki mogą pływać(dzięki kształtowi,czyli powierzchni zanurzonej w wodzie) Również jest stosowana w powietrzu tzn. przy balonach i sterowcach.
Pojęcia z hydrostatyki i aerostatyki
1. PARCIE – Siła wywierana przez ciało na powierzchnię w kierunku prostopadłym do tej powierzchni.
2. CIŚNIENIE - Wielkość fizyczna, której miarą jest wartość siły nacisku działającej na jednostkową powierzchn...
Zagadnienia na egzamin z teorii i metodyki rekreacji
ZAGADNIENIA NA EGZAMIN Z TEORII I METODYKI REKREACJI
1.POJĘCIE REKREACJI DAWNIEJ I OBECNIE.
REKREO (z łac.) – kreować, tworzyć
REKREOWAĆ - tworzyć na nowo, przywrócenie do życia
REKREACJA - różnorodne z...