Jak najkrótsze notatki z 1 liceum z historii oczywiscie (tematy) -najstarsze cywilizacje -starożytny rzym -starożytna grecja -wczesne średniowiecze od V do XI w -państwo pierwszych piastów Błagam jak najszybciej !!

Jak najkrótsze notatki z 1 liceum z historii oczywiscie (tematy) -najstarsze cywilizacje -starożytny rzym -starożytna grecja -wczesne średniowiecze od V do XI w -państwo pierwszych piastów Błagam jak najszybciej !!
Odpowiedź

Najstarsze cywilizacje-Źródło historyczne-to różne ślady naszych przodków źródła pisane źródła niepisane akta opisowe materialne ślady naszych przodków, dokumenty listy, prasa broń, narzędzia, budowle konstytucje kroniki, notatki Chronologia-kolejność wydarzeń następujących po sobie Era- to dłuższy okres w dziejach ludzkości zapoczątkowany jakimś ważnym wydarzeniem Epoka- to odcinek czasu w historii charakteryzujący się tym, że ludzie dokonali różnych odkryć i żyli inaczej niż w innych epokach Twórcy pisma alfabetycznego są Fenicjanie (Morze Śródziemne) 2 tys. lecie (22 znaki) Starożytny Rzym-Pod terminem starożytny Rzym rozumie się zazwyczaj państwo stworzone przez mieszkańców miasta Rzym, leżącego w Italii nad rzeką Tyber. Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa Augustulusa w 476 roku n.e. Dzieje miasta Rzym i imperium rzymskiego zostały opisane w następujących artykułach: * Królestwo rzymskie – dzieje miasta Rzym i państwa rzymskiego do roku 509 p.n.e. * Republika rzymska – losy państwa rzymskiego w latach 509-27 p.n.e. * Cesarstwo rzymskie – historia imperium rzymskiego od 27 p.n.e. do 395 n.e. oraz * Cesarstwo zachodniorzymskie od 395 roku do jego końca w 476. Do ważniejszych dat związanych z Rzymem zalicza się także: * 15 marca 44 p.n.e. – śmierć Juliusza Cezara, * 212 – nadanie obywatelstwa rzymskiego wszystkim wolnym mieszkańcom Imperium przez cesarza Karakallę, * 313 – zezwolenie przez Konstantyna I Wielkiego na swobodne wyznawanie chrześcijaństwa (edykt mediolański). -starożytna grecja-# ok. 18 000 p.n.e. - najstarsze, znalezione ślady obecności człowieka na terenie dzisiejszej Grecji - w jaskini Franchthi na Peloponezie. # ok. VII tysiąclecia p.n.e. - początki rolnictwa

Dodaj swoją odpowiedź