1.Podaj 3 przykłady elementów lampy oscyloskopowej i scharakteryzuj. 2. Jakościowe i ilościowe oddziaływania ładunków. Proszę o jak najszybszą odp! Pilnie na dziś,na godz 8 rano do szkoły!

1.Podaj 3 przykłady elementów lampy oscyloskopowej i scharakteryzuj. 2. Jakościowe i ilościowe oddziaływania ładunków. Proszę o jak najszybszą odp! Pilnie na dziś,na godz 8 rano do szkoły!
Odpowiedź

1. Lampa oscyloskopowa- przeznacz0na jest do zobrazowania przebiegów wielkości elektrycznych badanych, zmieniających się w czasie lub w zależności między wielkościami elektrycznymi badanymi najczęściej umożliwia wizualizacje przebiegów elektrycznych i ocenę ich kształtu oraz pomiar okresu częstotliwości i amplitudy. Budowa: -bańka szklana -wewnątrz - próżnia -wyrzutnia elektronów - Wyrzutnia elektronów jest przeznaczona do wygenerowania elektronów wstępnego uformowania w strumień elektryczny i nadania prędkości i kierunku ruchu do luminoforu. -soczewki elektronowe - Soczewki elektronowe są przeznaczone do uformowania strumienia elektronów poprzez jego skupienie na ekranie luminoforu plamkę o małej średnicy,a także dalsze przyspieszanie ruchu elektronów -płytki odchylania -ekran luminoforowy 2. Istnieją dwa rodzaje ładunków elektrycznych. ładunek dodatni oznaczamy znakiem plus i ładunek ujemny oznaczamy znakiem minus. Ładunki tego samego znaku nazywamy ładunkiem jednoimiennym, a ładunki przeciwnego znaku- różnoimiennym. Jakościowe prawo odziaływania ładunków. Ładunki jednoimienne odpychają się. Ładunki różnoimienne przyciągają się. Ilościowe prawo odziaływania ładunków (prawo Coulomba): Siła wzajemnego oddziaływania dwóch naelektryzowanych kolek jest wprost proporcjonalna do iloczynu ich ładunku i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między środkami. Na czym polega oddziaływanie ładunków elektrycznych? Polem elektrycznym nazywamy właściwość przestrzeni polegająca na tym, że na umieszczony w niej ładunek elektryczny działa siła tego pola. W przestrzeni, w której na ładunek elektryczny działaja siły, istnieje pole elektryczne.

Dodaj swoją odpowiedź