Jakie są Sposoby leczenia malarii.???

Jakie są Sposoby leczenia malarii.???
Odpowiedź

Nie istnieje szczepionka przeciwko malarii dostępna w ruchu turystycznym, co nie znaczy jednak, że malarii zapobiegać się nie da. Ze względu na drogę szerzenia się choroby, czyli komary, jednym z podstawowych sposobów ochrony przed malarią jest unikanie ich ukąszeń poprzez stosowanie repelentów, moskitiery i odpowiedni ubiór. Komary przenoszące malarię kłują głównie w okresie od zachodu do wschodu słońca, wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie przed nimi. Same środki przeciwko komarom nie zapewniają jednak dostatecznego poziomu ochrony przed malarią. Dlatego też w większości zagrożonych chorobą regionów turystom zaleca się profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych (tzw. chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna). Na krajowym i zagranicznych rynkach farmaceutycznych dostępnych jest kilka leków, które można stosować do zapobiegania malarii. Preparat przeciwmalaryczny powinien być zawsze dobrany indywidualnie, w zależności od trasy podróży i wrażliwości zarodźców malarii w rejonie docelowym na leki. Wybór powinien również koniecznie uwzględniać przeciwwskazania wynikające ze stanu zdrowia turysty. Najlepiej jest więc ustalić właściwą profilaktykę przeciwmalaryczną podczas konsultacji medycznej u specjalisty przed wyjazdem. Takie postępowanie pozwala zminimalizować ryzyko związane z ewentualnymi działaniami niepożądanymi leków przeciwzimniczych. Nie warto zwlekać z wizytą lekarską, jako że preparaty zapobiegawcze najczęściej trzeba zacząć zażywać jeszcze przed wyjazdem, a niektóre z nich trzeba sprowadzać z zagranicy, co z reguły trwa kilka tygodni. Następnie stosuje się je codziennie lub co tydzień podczas całego pobytu w strefie zagrożonej malarią a także przez pewien czas (od tygodnia do 4 tygodni) po powrocie. Stosując oba wyżej opisane sposoby profilaktyczne możemy zminimalizować ryzyko zakażenia się malarią. Niewielkie prawdopodobieństwo zachorowania jednak pozostanie, o czym należy pamiętać również po kilku miesiącach po powrocie do kraju. W przypadku wystąpienia choroby gorączkowej, o objawach podobnych do wymienionych wcześniej, nawet po kilku miesiącach po podróży, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poinformować go o swoim pobycie w kraju tropikalnym zagrożonym malarią. Szybkie ustalenie rozpoznania oraz podjęcie właściwej terapii pozwala zapobiec ciężkim powikłaniom malarii i doprowadzić do całkowitego wyleczenia!

Ważne jest stosowanie profilaktyki przy podróżach na tereny endemicznego występowania malarii. tj. stosowanie płynów odstraszających komary, spanie pod moskitierami, przyjmowanie profilaktycznie leków antymalarycznych. Liczne zespoły naukowe pracują nad uzyskaniem skutecznej szczepionki przeciw malarii. Ze względu na pewne cechy cyklu życiowego zarodźca (głównie chodzi o jego wewnątrzkomórkowy rozwój) uzyskanie takiej szczepionki natrafia na różne trudności i nadal nie jest stosowane jako najskuteczniejsza metoda profilaktyczna.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Choroby genetyczne.

Trzy procent dzieci rodzi się z wadami wrodzonymi,
z tego 85% defektów jest uwarunkowanych genetycznie.
Powstawanie wad jaja płodowego wiąże się ściśle z uszkodzeniem aparatu genowego chromosomów. Może dojść do tego podczas zapł...