Witaj :) ---najpierw najważniejsze obliczenie max. wysokości słupa wody hmax, który może być zrównoważony przez standartowe ciśnienie atmosferyczne p₀ = 1013 hPa: p₀ = d*g*hmax hmax = p₀/dg = 101300Pa/[1000kg/m³*9,81m/s²] = 10,33m Cisnienie atmosferyczne jest w stanie zrównoważyć słup wody o wysokości hmax = 10,33m ( w przypadku rtęci jest to 760mm = 76cm = 0,76m sł. Hg)!!! ---ponieważ szklanka jest od góry zamknięta, więc od góry nie ma działania na wodę - jest tylko od dołu działanie ciśnienia atmosferycznego, które działa na kartkę papieru jak na tłok siłą parcia aerostatycznego (analogicznego do siły parcia hydrostatycznego). Skoro może ono podtrzymać słup wody o wyso- ści ponad 10m, to tym bardziej utrzymać może słup wody w szklance!!!!!!! I to wszystko. Semper in altum.........................pozdrawiam :) PS. Jeśli podoba Ci się to rozwiązanie - kliknij na biały napis "wybierz" po lewej stronie na niebieskim pasku, a zgodnie z regulaminem zostanie Ci zwrócone 15% Twoich punktów :) PS. W razie wątpliwości – pytaj :):)
Jeżeli do szklanki nalać do pełna wody przykryć kartką papieru i ostrożnie odwrócić przytrzymując kartkę, wówczas woda ze szklanki się nie wyleje mimo , że przestaniemy trzymać kartkę. Jak wyjaśnić to doświadczenie?
Jeżeli do szklanki nalać do pełna wody przykryć kartką papieru i ostrożnie odwrócić przytrzymując kartkę, wówczas woda ze szklanki się nie wyleje mimo , że przestaniemy trzymać kartkę. Jak wyjaśnić to doświadczenie?...