ODPOWIEDZCIE PROSZĘ JEST MI TO BARDZO POTRZEBNE NA JUTRO Co to jest: promień , średnica, dwusieczna, kąt. Jak nazywamy kąt? I rodzaje kątów?

ODPOWIEDZCIE PROSZĘ JEST MI TO BARDZO POTRZEBNE NA JUTRO Co to jest: promień , średnica, dwusieczna, kąt. Jak nazywamy kąt? I rodzaje kątów?
Odpowiedź

1. PROMIEŃ- to odcinek łączący środek koła, okręgu, kuli lub sfery z dowolnym punktem położonym na jej brzegu, a także długość tego odcinka. 2. średnica łaczy jeden [punkt z brzegu (przechodzi przez środek) i łacyz go z drugim punktem na brzegu. (jeśli nie pzrechodiz przez środek to cięciwa) oba linie proste 3.Dwusieczna kąta – półprosta, która dzieli kąt na dwie figury przystające.Dwusieczna jest zbiorem punktów równo odległych od ramion kąta i zawarta jest w jego osi symetrii. 4.kat-każda z dwóch części płaszczyzny zawarta między dwiema półprostymi o wspólnym początku (zwanym wierzchołkiem kąta) wraz z tymi półprostymi (zwanymi ramionami kąta). Każdemu kątowi można przyporządkować pewną wartość, zwaną miarą kąta * zerowy - kąt utworzony przez dwie półproste pokrywające się, a tym samym im równy; miara kąta zerowego jest równa 0 rad (lub 0°); * ostry - kąt o mierze większej od 0 rad (lub 0°), lecz mniejszej od π/2 rad (lub 90°); * prosty - kąt przystający do swojego kąta przyległego. Miara kąta prostego wynosi π/2 rad (lub 90°); * rozwarty - kąt o mierze większej od π/2 rad (lub 90°), lecz mniejszej od π rad (lub 180°); * półpełny - każdy z dwu kątów utworzonych przez dwie półproste uzupełniające się do prostej; miara kąta półpełnego wynosi π rad (lub 180°); * pełny - kąt utworzony przez dwie półproste pokrywające się i równy całej płaszczyźnie; miara kąta pełnego wynosi 2π rad (lub 360°); * wypukły - kąt, który jest figurą wypukłą; miara takiego kąta jest mniejsza lub równa π rad (lub 180°) albo równa 2π rad (lub 360°); * wklęsły - kąt, który nie jest figurą wypukłą; miara takiego kąta jest większa niż π rad (lub 180°), lecz mniejsza niż 2π rad (lub 360°). Niektóre grupy kątów ze względu na wzajemne położenie można zakwalifikować do pewnych kategorii, np. * przyległe, * naprzemianległe, * wierzchołkowe.

Dodaj swoją odpowiedź