Wyjaśnij na podstawie słownika języka polskiego, co oznaczają wyrazy z h wymiennym i ułóż z nimi po jednym zdaniu. Proszę jak najszybciej ;) Dziękuje:)

Wyjaśnij na podstawie słownika języka polskiego, co oznaczają wyrazy z h wymiennym i ułóż z nimi po jednym zdaniu. Proszę jak najszybciej ;) Dziękuje:)
Odpowiedź

h- gdy w innych formach lub w wyrazach pokrewnych następuje wymiana głoskowa h-g, ż, z dz np.wahać się-waga, druh-drużyna np.Ania waha się czy iść jutro na dyskotekę szkolną

Spółgłoskę "H" piszemy w wyrazach pochodzenia obcego. Jeżeli mamy wątpliwości co do pochodzenia danego wyrazu, o użyciu spółgłoski "H" decyduje oboczność (wymienność) - kiedy w innych formach tego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych zachodzi oboczność h-g, h-ż, h-z (czyli wymienia się na: g, ż, z), np. wahać się - waga druh - drużyna błahy - błazen - w wyrazach rozpoczynających się od przedrostków typu: hiper-, hipo np. hiperbola hiperinflacja hipoglikemia hipokryzja hipoteza - w licznych wyrazach pochodzenia obcego z "H" niewymiennym np. bohater hałas handel hebel honor hamować ZAPAMIĘTAJ! W wyrazach rodzimych zawsze piszemy "ch", w wyrazach pochodzenia obcego natomoast piszemy "ch" gdy wymienia się na -sz, lub "h" gdy wymienia się na -g, -ż, -z. Przykłady: Druh zaczął głośno nawoływać aby drużyna zebrała się na zbiórkę. To naprawdę błahy problem, w mig go rozwiążemy. Karol wygłupiał się cały wieczór, aż babcia poprosiła aby przestał błaznować. Jak wyznaczysz współrzędne to wyjdzie hiperbola. Z naszego sąsiada to prawdziwy hipokryta. Twoja hipoteza jest całkiem słuszna. Prawdziwy z niego bohater. Nie mogę zasnąć bo obok za ścianą jest straszny hałas. Jechaliśmy dość szybko, gdy naglę na jezdnię wyskoczył jeleń, tata zaczął hamować i o mało co nie wpadliśmy w poślizg.

Dodaj swoją odpowiedź