Król Edyp w młodzieńczym życiu kiedy dowiaduje się o swoim przeznaczeniu, a mianowicie ojcobójstwie i kazirodztwie opuszcza dom. W drodze do miasta zabija króla, który tamtędy przejezdzał. Nie wiedział jednak, że to on jest jego ojcem. Kazirodztwa dopuścił się żeniąc się z królową i mając z nią dzieci. Cały tragizm Edypa polega na tym, że nieświadomie sam zbliża się do przeznaczonego mu losu. Podobnie jest również z jego córką Antygoną, która nie zważając na utratę własnego zycia chciała pochować zwłoki brata. Ona również jest postacią tragiczną. Król Kreon, który panował wydał zakaz pochówku zdrajcy. Jednak prawo boskie mówi,że kazdy ma prawo do godnego pochówku. Nie zaleznie od tego, którą stronę by podjęła naraziłaby się na śmierć. Cały ród Labdakidów ciążyła klątwa, do której każdy z bohaterów nieświadomie sam się zbliżał.
odwołując się do załączonego fragmentu "króla Edypa" Sofoklesa, treści całego utworu oraz swojej znajomości tebańskiego mitu o Labdakidach udowodnij, że Edyp jest bohaterem tragicznym.
odwołując się do załączonego fragmentu "króla Edypa" Sofoklesa, treści całego utworu oraz swojej znajomości tebańskiego mitu o Labdakidach udowodnij, że Edyp jest bohaterem tragicznym....