nie wiem jak powstaje nazwa soli np FE2(SO4)3 skad bierze sie ta dwojka za żelazem

nie wiem jak powstaje nazwa soli np FE2(SO4)3 skad bierze sie ta dwojka za żelazem
Odpowiedź

Żelazo(Fe) jest trójwartościowe, a SO4 jest dwuwartościowe. Wartościowości w związkach ustala się na krzyż. Wobec tego za żelazem pisze się małą dwójkę, a za SO4 pisze się małą trójkę.

nazwa soli bierze się od jej reszty kwasowej i metalu. tu resztą kwasową jest SO4 czyli reszta kwasu siarkowego(VI), a metalem Fe czyli żelazo. więc nazwa soli to siarczan(VI) żelaza(III).   a dwójka bierze się z wartościowości. reszta kwasowa jest dwuwartościowa(bo H2SO4 ma dwa atomy wodoru), a żelazo trójwartościowe (żelazo może być też dwuwartościowe dlatego w nazwie soli powinnaś mieć napisane w nawiasie)   i rozpisujemy: Fe SO4 nad SO4 piszemy małą dójke(bo dwuwartościowy) a =nad Fe małą 3(bo trójkwaartościowa)   szukamy najbliższej wspólnej wielokrotnośści(w tym przypadku 6) i dzielimmy przez obie liczby i tak powstaje wzór Fe2(SO4)3

Fe₂(SO₄)₃   sól ta powstała na skutek reakcji wodorotlenku żelaza III z kawsem siarkowym VI. (Bądź też tlenków tych związków). Dwójka przy Fe jest dlatego, że reszta kwasowa kwasu siarkowego VI (reszta ta ma postać SO₄) jest dwuwartościowa. Z kolei przy SO₄ jest 3, ponieważ żelazlo jest w tlenku żelaza III bądź wodorotlenku żelaza III trójwartościowe. Najlepiej widać to po zapisaniu reakcji.   2Fe(OH)₃ + 3H₂SO₄ -> Fe₂(SO₄)₃ + 6H₂O   Powstała sól Fe₂(SO₄)₃ składa się z atomów Fe, a jeżeli chodzi o ich ilość-2, to ją określa wartościowosc reszty kwasowej, czyli SO₄ i jest to 2, ponieważ w H₂SO₄ liczba atomów wodoru określa właśnie wartościowość reszty kwasowej. Czyli ta dwójka przy H. A ta trójka przy wzorze soli (dokładniej przy SO₄) jest, jak już pisałam, dlatego że żelazlo jest 3-wartościowe.   A nazwa: siarczan VI żelaza III dlatego, że w reakcji wziął udział kwas siarkowy VI oraz wodorotlenek żelaza III.

Dodaj swoją odpowiedź