Czasowniki  zwrotne,Tryb rozkazujocy,czasowniki modalne-po niemiecku

Czasowniki  zwrotne,Tryb rozkazujocy,czasowniki modalne-po niemiecku
Odpowiedź

-czasowniki zwrotne   Łączą się one z dopełnieniem zaimkowym w bierniku lub w celowniku.Dobór odpowiedniego zaimka zależy od danej osoby oraz liczby podmiotu(to znaczy że zaimek zwrotny jest w niemieckim odmieniany)   Odmiana czasowników zwrotnych w załączniku   Z przykładów z załącznika wynika, że czasowniki zwrotne mogą być użyte nie tylko z biernikiem zaimka osobowego, ale także mogą być użyte z celownikiem, który w liczbie pojedynczej dla pierwszej osoby brzmi mir a dla drugiej osoby dir.   W pozostałych osobach jest on taki sam,jak w bierniku. Zaimek ten występuje przed bezokolicznikiem (sich kämmen), zaś w odmianie po formie osobowej czasownika ( ich kämme mich ). -tryb rozkazujący   Tryb ten tworzymy do drugiej osoby l.poj(czyli DU),do drugiej osoby l.mnogiej(czyli chodzi tu o IHR),trzeciej osoby l.mnogiej(SIE-Ale ta forma grzecznościowa).Musisz pamiętać że ten czasownik piszesz DUŻĄ literą i oczywiście kończysz znakiem !.   Przykład: du spielst(skreślamy st i zaimek du)) --> Spiel ! ihr spielt ( skreślamy zaimek ihr) ---> Spielt ! Sie Spielen (zamieniamy miejscami Sie i Spielen, na końcu dodajemy biite) ---> Spielen Sie, bitte ! Tak robimy dlatego ponieważ jest to forma grzecznościowa. Inny podaje przykład,a więc: du machst Betten (skreślamy st i zaimek du) - ---> Mach Betten ! ihr macht Betten ( skreślamy zaimek ihr) ---> Macht Betten ! Sie machen Betten(zamieniamy miejscami Sie i machen ,na końcu dodajemy biite) -----> Machen Sie Betten, bitte ! -czasowniki modalne   W języku niemieckim występuje 6 czasowników modalnych.Czasowniki te określają sposób realizacji wyrażanych przez nie czynności.Głownie czasowniki tewystępują zazwyczaj z bezokolicznikiem na końcu zdania.   Czasowniki modalne to:   1.wollen (chcieć) 2.müssen (musieć) 3.sollen (mieć powinność, obowiązek) 4.können (móc, umieć, potrafić) 5.mögen (lubić) 6.dürfen (mieć pozwolenie, uprawnienie)   Odmiana tych czasowników w załączniku:   Podaje Ci parę przykładów zdań z czasownikami modalnymi.Musisz zwrócić uwagę na konstrukcje (tzn. na formę czasowników modalnych oraz na bezokolicznik stojący na końcu.) I.Ich muss mich beeilen II.Du darfst nicht allein ins Kino gehen III.Wir sollen den Text für Montag lesen IV.Er kann mir nicht helfen VIch mag keine Milch VI.Ihr wollt eine neue Wohnung kaufe

Czasowniki zwrotne (typu: myję się, czeszę się) tworzymy za pomocą słówka "sich" odmieniającego się w osobach.Weźmy czasownik wasche - myć ich wasche mich du wäschst dich er,sie,es wäscht sich wir wasche uns ihr wascht euch Sie,sie wasche sich   Tryb rozkazujący tworzymy w języku niemieckim w różny sposób, regularna forma przedstawia się następująco:(czasownik ten sam co przedtem) wasch! - tę formę tworzymy przez sam temat czasownika(traci również przegłos)II osoba l.p. wascht! - taka sama jak w II os. l.mn tylko bez "ihr". Forma grzecznościowa: Waschen Sie. - tworzymy prze inwersję czasownika(zamianę miejsc)     Czasowników modalnych mamy w języku niemieckim 6(bez möchte): mögen - lubić können - umieć, móc, potrafić wollen - chcieć dürfen - mieć pozwolenie sollen - mieć powinność mussen - musieć Unikalną cechą czasowników modalnych jest to, że czasowniki używane razem z nimi idą na koniec zdania. Dodatkowo w czasie Imperfekt przybierają one nieregularną formę.   Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam!

MENU Odmiana czasownika Tryb rozkazujący Czasy przyszłe Czasy przeszłe Czasowniki modalne Czasowniki zwrotne Imiesłowy Strona bierna Tryb przypuszczający Rekcja czasownika Czasowniki złożone E- Mail Odmiana czasownika W pierwszej części dowiesz się jak odmieniać czasownik przez osoby. Pokazane są różne typy odmian. Uwzględnione są czasowniki nieregularne wraz ze zmianami zachodzącymi w temacie czasownika. Tryb rozkazujący W tym rozdziale poznasz sposoby tworzenia trybu rozkazującego. Omówione zostały zasady gramatyczne dotyczące trybu rozkazującego dla 2 os. l. poj., 2 os. l. mn. oraz 3 os. l.mn. Czasy W rozdziale tym, jak sama nazwa wskazuje, zajmiemy się tematyką czasów. Składa się on z dwóch części: 1. Czasy przyszłe 2. Czasy przeszłe. Omówione zostało wszystko co jest związane z zasadami gramatycznymi. Poznacie konstrukcje oraz formy czasowników regularnych i nieregularnych. Czasowniki modalne W tym miejscu poświęcimy trochę uwagi czasownikom modalnym. Są one bardzo ważne w języku niemieckim, a ich użycie w niektórych konstrukcjach może sprawiać kłopoty. Czasowniki zwrotne Czasowniki zwrotne różnią się od polskich. Chodzi głównie o odmianę zaimka zwrotnego. Jeżeli jesteś ciekaw to zapraszam! Imiesłowy Czasami zdarza się tak, że czasownik zachowuje się jak przymiotnik. Co to znaczy? Sprawdź! Strona bierna Tu zobaczysz jak tworzyć stronę bierną. Dowiesz się także, jak konstrukcje zmieniają się w zależności od czasu lub z czasownikiem modalnym! Tryb przypuszczający Zajmiemy się Konjunktiv I i Konjunktiv II. Ten drugi jest częściej używany lecz oba występują w mowie zależnej Rekcja czasownika Jest grupa czasowników w języku niemieckim wymagająca dopełnienia w odpowiednim przypadku lub łącząca się z konkretnym przyimkiem. Tu znajdziesz informacje oraz listę ważniejszych czasowników z przyimkami. Czasowniki złożone W języku niemieckim występują czasowniki złożone rozdzielnie i nierozdzielnie. Zobaczysz jak je odróżnić.

Dodaj swoją odpowiedź