Ciastka po 10zł za kg zmieszano z ciastkami po 14 zł za kg i otrzymano 5kg mieszanki ciastek o wartości 62 zł.Ile wzięto ciastek każdego rodzaju?

Ciastka po 10zł za kg zmieszano z ciastkami po 14 zł za kg i otrzymano 5kg mieszanki ciastek o wartości 62 zł.Ile wzięto ciastek każdego rodzaju?
Odpowiedź

x-ciastka po 10zł/kg y-ciastka po 14zł/kg   x+y=5 10x+14y=62   x=5-y 10(5-y)+14y=62   x=5-y 50-10y+14y=62   x=5-y 4y=12/:4   x=5-y y=3   x=5-3 y=3   x=2 y=3   Odp: Wzięto 2kg ciastek po 10zł/kg i 3kg ciastek po 14zł/kg.

x-ciastka po 10zł y-ciastka po 14zł   x+y=5 x=-y+5 10x+14y=62   x=-y+5 10(-y+5)+14y=62   x=-y+5 -10y+50+14y=62   x=-y+5 -10y+14y=62-50 4y=12/:4 y=3   x=-y+5 y=3   x=-3+5 y=3   x=2 y=3   odp. wzięto 3kg ciastek za 14 zł/kg i 2kg ciastek za 10zł/kg.

Dodaj swoją odpowiedź