Dziura ozonowa to zjawisko zmniejszonego stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej. Występuje głównie w okolicach biegunów. To freony są główną przyczyną powstawania dziury ozonowej, dlatego zmniejszając ich użycie możemy zapobiegac jej powiększaniu. Możemy np. zwracac uwagę na rodzaj kupowanego dezodorantu, ma byc taki, aby nie zawierał freonów, to samo dotyczy wszelkich preparatów w sprayu, lakierów, sprężarek, systemów chłodniczych. Dziura ozonowa jest zagrożeniem dla życia na Ziemi, ponieważ: -zmienia materiał genetyczny (nowotwory) -powoduje oparzenia, osłabienie odporności organizmu, starzenie się skóry, choroby oczu, zahamowanie procesu fotosyntezy, zmiany klimatyczne. Więc w miarę powiększania się dziury ozonowej zwiększa się ryzyko wymarcia życia na Ziemi.
Dziura ozonowa to ubytek ozonu w warstwie oznowej w atmosferze (gazowej powłoce ziemi, czyli po prostu w powietrzu). Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu (O₃) i to on tworzy właśnie warstwę ozonową. Jak powstała: poprzez reakcję chemiczną ozonu z atomami chloru (atomy te uwalniane są z freonów, gdy dochodzi do ich rozpadu). I wtedy właśnie ozon zanika i tworzy się ubytek w wartstwie ozonowej zwany dziurą ozonową. A prościej mówiąc, freony to substancje używane m.in. w chłodziarkach i niektórych kosmetykach i to one przyczyniają się do powstawania dziury ozonowej. Jak zapobiegać: ograniczać produkcję freonów Co się stanie, jak będzie większa: ozon pochłania znaczną część promieniowania UV (szkodliwego). Jeżeli emisja promieni UV będzie większa, może to doprowadzić do zakłóceń w równowadze biologicznej, u człowieka wywołać nowotwory.
Dziura ozonowa - zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej. Dziura ozonowa powstaje wskutek niszczenia warstwy ozonowej przez związki chemiczne, zwane freonami. Należy budowac mniej fabryk, mniej wypalać śmieci itp.Uzywac dezedorantów z freonem. Ozonosfera pochłania bardzo szkodliwe dla wszystkich żywych organizmów promieniowanie ultrafioletowe (UV) o długości fali poniżej 390 nm. Niszczenie warstwy ozonowej prowadzi do zmniejszania się efektywności pochłaniania promieni UV. W wyniku tego organizmy są narażone na zwiększone promieniowanie ultrafioletowe. Nadmiar promieni UV może doprowadzić do zakłócenia równowagi całych ekosystemów. Promieniowanie ultrafioletowe przenika wodę do kilku metrów wgłęb (w przypadku wód czystych nawet do kilkunastu metrów). Powoduje to zamieranie szczególnie wrażliwych organizmów roślinnych i zwierzęcych tworzących plankton. Konsekwencje tego są widoczne w następnych ogniwach łańcucha troficznego. Zmniejszy się więc występowanie ryb żywiących się planktonem oraz ryb drapieżnych. Promieniowanie ultrafioletowe wpływa również niekorzystnie na rośliny. Prosze:))