w sklepie z owocami było 160kg. jabłek. sprzedano 5/8 ilości wszystkich jabłek. ile pieniędzy wpłacono do kasy, jeżeli 1kg. jabłek kosztuje 2,40zł.?oblicz zysk ze sprzedaży, jeżeli cena detaliczna jest o 80 gr wyższa od hurtowej.

w sklepie z owocami było 160kg. jabłek. sprzedano 5/8 ilości wszystkich jabłek. ile pieniędzy wpłacono do kasy, jeżeli 1kg. jabłek kosztuje 2,40zł.?oblicz zysk ze sprzedaży, jeżeli cena detaliczna jest o 80 gr wyższa od hurtowej.
Odpowiedź

[latex]160 * frac{5}{8} = frac{160*5}{8} = frac{800}{8} = 100[/latex]   sprzedano 100kg jabłek   100 * 2,40zł = 240zł Do kasy wpłacono 240zł Jeżeli cena detaliczna jest o 80gr wyższa od hurtowej, czyli inaczej mówiąc zysk ze sprzedaży 1kg jabłek wynosi 80gr, to sprzedając 100kg jabłek mamy 100 * 0,80zł = 80zł zysku.

160kg x 5/8 = 100 . 160 - 100 = 60 60 x 2,40 = 144 zł.  - wpłacono do kasy 144 : 0.80 = 180 zł - zysk

Dodaj swoją odpowiedź