1. Ile kosztuje 1kg sera żółtego, jeśli za 0,3 kg tego sera zapłacono 6,30 zł ?   2. Za 5 pomidorów zapłacono 5,60 zł. Ile ważyły te pomidory?   Proszę o pomoc. Daje Naj.

1. Ile kosztuje 1kg sera żółtego, jeśli za 0,3 kg tego sera zapłacono 6,30 zł ?   2. Za 5 pomidorów zapłacono 5,60 zł. Ile ważyły te pomidory?   Proszę o pomoc. Daje Naj.
Odpowiedź

1) 0,3 kg-6,3 zł 1 kg - x x=(6,3*1):0,3 x=21 zł Odp: jeden kilogram sera żółtego kosztuje 21 zł 2) Brak danych ile waża pomidory, można jedynie wyliczyć ile kosztuje 1 pomidor 5-5,60zł 1-x x = (1*5,60):5 x=1,12zł Odp: jeden pomidor kosztuje 1,12zł

Zad.1 0,3kg - 6,30zł 1kg - x zł ------------------------ x = 6,30zł * 1kg/0,3kg x = 6,30/0,3 x = 21 zł ============================== Zad.2 5pomidorów - 5,60zł 1 pomidor - x ------------------------- x = 5,60 zł * 1/5 x = 5,60/5 x = 1,12 zł - tyle kosztował jeden pomidor Nie mozna obliczyć ile wazyły gdyż nie ma podanych żadnych danych o wadze jednego czy pięciu pomiorów.

Dodaj swoją odpowiedź