Motto - cytat poprzedzający treść utworu, umieszczony tam celowo przez autora, aby wywołać na odbiorcy określone skutki zgodne z zamysłem autora. Mottem na język polski mogą byc słowa wypowiedziane przez Korczaka :"„Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali."
Motto - cytat poprzedzający treść utworu, umieszczony tam celowo przez autora, aby wywołać na odbiorcy określone skutki zgodne z zamysłem autora. Istotą motta jest, aby miało ono nie tylko jednorazowy wpływ na odbiorcę podczas zapoznania się z tym mottem, ale także towarzyszyło ono odbiorcy w myślach podczas całego czasu trwania kontaktu z dziełem. Można więc powiedzieć, że motto w pewnym sensie patronuje danemu dziełu. Stąd w związkach frazeologicznych używa się formy motto utworu a nie motto w utworze. Motto na J. polski: Bez języka narodowego nie ma narodu!
Motto - cytat umieszczany przed tekstem utworu , związany z jego tematem lub myślą przewodnią . Motto (zazwyczaj jest w cudzysłowiu) może być o różnych rzeczach np. o przyjaźni .