Czy siła wypadkowa jest równa sile równoważącej? Na ciało działają 2 siły o wartościach F1 = 2000 N F2 = 1500 N przeciwnych zwrotach i kierunku pionowym. Znajdź siłę wypadkową i równoważącą. Podaj ich cechy. Proszę o obliczenia i dokładne objaśnienie za

Czy siła wypadkowa jest równa sile równoważącej? Na ciało działają 2 siły o wartościach F1 = 2000 N F2 = 1500 N przeciwnych zwrotach i kierunku pionowym. Znajdź siłę wypadkową i równoważącą. Podaj ich cechy. Proszę o obliczenia i dokładne objaśnienie zadania, ze względu na to, że jutro mam kartkówkę i muszę umieć rozwiązywać takie zadania ;) Daję Najj ;)
Odpowiedź

Wartość siły wypadkowej jest równa wartości siły równoważącej, kierunek też taki sam ale przeciwny mają zwrot. Suma obu sił jest równa zero. [latex]vec F_w + vec F_r = 0[/latex] Wartość siły wypadkowej będzie równa różnica wartości obu sił. [latex]F_w=F_1 - F_2 = 2000N - 1500N = 500N[/latex] Siła równoważąca ma taką samą wartość i kierunek ale przeciwny zwrot. [latex]F_r = F_w =500N[/latex].  Kierunek oby sił jest pionowy. Nie wiemy natomiast która z sił jest zwrócona do dołu a która ku górze, bo nie wiemy która z sił F1 czy F2 jest skierowana na dół lub do góry. Jeśli siła F1 jest skierowana do góry, to jako że jest większa siła wypadkowa też jest skierowana do góry, a równoważąca w dół. W przeciwnym wypadku jest odwrotnie.

siła F₁ = 2000 N siła F₂ = 1500 N siła wypadkowa Fw = F₁ -F₂ = 2000 N - 1500 N = 500 N Fw = 500 N, będzie ona miała kierunek i zwrot siły większej /rysunek/ siła równoważąca ma taki sam kierunek jak siła wypadkowa lecz przeciwny zwrot bo równoważy siłę wypadkową.

Dodaj swoją odpowiedź