Wypisz informacje na temat osiągnięć z zakresu nauk matematyczno- przyrodniczych wybitnych filozofów greckich. *Tales z Miletu *Pitagoras z Samos *Heraklit z Efezu *Demokryt z Abdery *Arystoteles ze Stagiry *Archimedes z Syrakuz

*Tales z Miletu - dał podstawy geometrii - twierdzenie Talesa -  przepołowieniu koła przez średnicę *Pitagoras z Samos - twierdzenie Pitagorasa - udowodni, że suma kątów trójkąta równa jest dwóm kątom prostym - wprowadzenie średniej arytmetycznej *Heraklit z Efezu - twórca teorii powszechnej zmienności *Demokryt z Abdery - rozwinął dziedziny wiedzy z filozofii (ontologia, gnoseologia, aksjologia) *Arystoteles ze Stagiry - wykonał podział nauk na teoretyczne, praktyczne i pojetyczne *Archimedes z Syrakuz - prawo Archimedesa - aksjomat Archimedesa - prawa równi pochyłej - pojęcie siły - zegar wodny

Tales z miletu-uważany za ojca matematyki, fizyki i astronomi. Umiał obliczyć wysokość piramid po długości ich cienia.   Demokryt z Abdery-był wszechstronnym naukowcem i myślicielem. Twierdził żę świat składa się z drobnych niepodzielnych cząsteczek zwanych atomami, które są w ciągłym ruchu.   Heraklit z Efezu- nazywano go "mrocznym" filozofem, ponieważ nauki wygłaszał często w postaci zagadkowych sentencji.Za podstawę wszechświata uznawał ogień, który- według myśliciela-"żyje śmiercią, co spala"   Pitagoras-słynny matematyk (opracował stwierdzenie o długości boków trójkąta ) twierdzenie  które opracował zostało nazwane jego imieniem.   Arystoteles- był uczniem Platona. Według niego człowiek, aby osiągnąć szczęście powinen się kierować nakazami rozumu i żyć zgodnie  z zasadą złotego środka czyli że w każdej sytuacji należy zachować umiar. Założył w Atenach szkołe filozoficzną zwaną Liceum.   Archimedes-najwybitniejszy uczony i wynalazca. Zasłynął jakoo matematyk i fizyk. Wynalazł klepsydrę, machiny wojenne, śrubę wodną, dźwignie do podnoszenia ciężarów. Określił wartość liczby "pi"