a)Za 400 g pewnej wędliny zaplacono 8,40 zł Ile trzeba zaplacic za 1 kg tej wedliny?   b) W lyzce o pojemnosci 15 ml mieści się około 1,2 dag cukru.Ile cukru miesci sie w szklance o pojemnosci 250 ml?

a)Za 400 g pewnej wędliny zaplacono 8,40 zł Ile trzeba zaplacic za 1 kg tej wedliny?   b) W lyzce o pojemnosci 15 ml mieści się około 1,2 dag cukru.Ile cukru miesci sie w szklance o pojemnosci 250 ml?
Odpowiedź

a) 400g   - 8,40zł 1000g -   x ______________ 400x=8400 x=21[zł]   b) 15ml   - 1,2dag 250ml -  x ______________ 15x=300 x=20[dag]       pozdrawiam

a) 1kg=1000g     1000g:400g= 2,5 2,5*8,40=21 zł odp. za wedline zapłacone 21zł   b)250ml:15ml=16,6 16,6*1,2=19,92dag   odp w szklance zmiesci sie 19,92 dag cukru

[latex]a)\ 0,4dag-8,40\ 10dag-x\ 0,4=8,4/0,4 x=21 (zł)\\ \ b)\ 15ml-1,2dag\ 250ml-x \15x=300/15\x=20(dag)[/latex]

Dodaj swoją odpowiedź