Wyjaśnij pojęcia: zenit, nadir, azymut, długość geograficzna, szerokość geograficzna, południk niebieski     Tylko proszę się nie rozpisywać. Napisać krótko ale na temat.

Wyjaśnij pojęcia: zenit, nadir, azymut, długość geograficzna, szerokość geograficzna, południk niebieski     Tylko proszę się nie rozpisywać. Napisać krótko ale na temat.
Odpowiedź

Zenit - w astronomii punkt na niebie dokładnie ponad pozycją obserwatora Nadir - punkt na sferze niebieskiej położony dokładnie naprzeciwko zenitu. Znajduje się prostopadle pod horyzontem i jest najniżej położonym punktem sfery niebieskiej. Geometrycznie, jest to jeden z dwóch punktów na sferze niebieskiej, przeciętych przez lokalną oś pionu.   Azymut - to kąt zawarty między północną częścią południka odniesienia, a danym kierunkiem poziomym. Wartość azymutu liczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i wyraża w mierze kątowej, najczęściej w stopniach   Długość geograficzna - jedna ze współrzędnych geograficznych, kąt dwuścienny zawarty między półpłaszczyzną południka 0 (południka przechodzącego przez obserwatorium astronomiczne w Greenwich), a półpłaszczyzną południka przechodzącego przez dany punkt na powierzchni Ziemi Szerokość geograficzna (ang. latitude, symbol φ) - jedna ze współrzędnych geograficznych, kąt pomiędzy lokalną osią pionu a płaszczyzną równika. Wartości szerokości geograficznej rozciągają się między 0° na równiku i 90° na biegunach. Szerokość geograficzna może być północna (N; zobacz: półkula północna) lub południowa (S; zobacz: półkula południowa).   Południk niebieski - połowa koła wielkiego na sferze niebieskiej przechodzącego przez bieguny świata i zenit. Południk niebieski jest miejscem na którym odbywają się górowania ciał niebieskich. .

Zenit - punkt na sferze niebieskiej , znajdujący się bezpośrednio nad obserwatorem ; linia łącząca środek Ziemi i obserwatora przecina sferę niebieską w zenicie.   Nadir- niewidoczny dla obserwatora punkt na sferze niebieskiej położony naprzeciwko zenitu; mozna o nim powiedzieć zenit antypodów.   Azymut - kąt między kierunkiem północnym , wyznaczony przez południk miejscowy , a zadanym kierunkiem poziomym , mierzonym zgodnie z ruchem wskazówek zegara . Oznaczamy go w stopniach - od 0 do 360°   Długość geograficzna- współrzędna geograficzna oznaczona grecką literą lambda , będąca kątem dwuściennym zawartm pomiedzy półpłaszczyznami południka zerowego i miejscowego  przechodzącego przez dany punkt. Wszystkie punkty mające tą samą długość geograficzną to południki.   Szerokość geograficzna- współrzędna geograficzna oznaczona grecką literą fi , będąca kątem zawartym pomiedzy płaszczyzną równika a promieniem Ziemi  przechodzącym przez dany punkt. Wszystkie punkty o tej samej szerokości gegraficznej to równoleżniki.   Południk niebieski - inaczej meridian ,linia na sferze niebieskiej , mająca kształt połowy koła wielkiego i przechodząca przez bieguny niebieskie i zenit.

Dodaj swoją odpowiedź