Czym się różni zdanie podmiotowe a zdanie bezpodmiotowe zcharakteryzuj. Na jutro!

Czym się różni zdanie podmiotowe a zdanie bezpodmiotowe zcharakteryzuj. Na jutro!
Odpowiedź

zDANIE podmiotowe to te które ma w swoim zdaniu podmiot czyli np. wykonawcę czynności . Zdanie bezpodmiotowe to takie w którym nie ma podmoitu np . Poszledł grać w piłkę .

Zdanie bezpodmiotowe to zdanie, w którym trudno jest ustalić wykonawcę czynności.   np.Kupiliśmy nowe encyklopedie do biblioteki.     Zdanie podrzędne podmiotowe W funkcji podmiotu występuje w zdaniu podrzędnie złożonym zdanie podrzędne, które nazywamy zdaniem podmiotowym.   np.Kupiono nowe encyklopedie do biblioteki.

Zdanie bezpodmiotowe to zdanie, w którym niemające podmiotu,trudno jest ustalić wykonawcę czynności. Występują one we frazeologizmach i gdy jest mowa o: zjawiskach przyrody, odczuciach np. zmysłach, czynności bliżej nieokreślonych osób                                                     Zdanie podrzędne, które pełni funkcję niewyrażonego lub ogólnie wskazanego podmiotu w zdaniu nadrzędnym. danie podmiotowe jest więc w zdaniu złożonym tym, czym podmiot w zdaniu pojedynczym i odpowiada na pytania kto? co? Przykłady: Wszystkim się zdawało, że Wojski wciąż gra jeszcze (por. Coś wszystkim się zdawało); Zwycięzcą zostanie ten, kto pierwszy rozwiąże ten problem; To, co złe, jest już za nami. Zdania podrzędne podmiotowe łączą się zazwyczaj ze zdaniami nadrzędnymi za pomocą zaimków względnych kto, co lub spójników że, jak, żeby.

Dodaj swoją odpowiedź