Napisz notatkę o utworze pt,,Powrót Posła'.Wskaz w niej elementy typowe dla komedii oraz wyjasnij znaczenie utworu. następne to strescic tekst     Ten tekst jest w załaczniku!!!!!

Napisz notatkę o utworze pt,,Powrót Posła'.Wskaz w niej elementy typowe dla komedii oraz wyjasnij znaczenie utworu. następne to strescic tekst     Ten tekst jest w załaczniku!!!!!
Odpowiedź

Bohaterów "powrotu Posła" możemy podzielic na dwie grupy. pierwszą tworzą bohaterowie pozytywni. Skupieni wobec obozu reformatorsko- patriotycznego. naleza do nich : Walery, ktory w przewie miezdy obradamiparlamentu odziwedza swoich rodzicow. ojcem Walerego jets Podkomorzy- czlwoiek godny najwyzszego szacunku, wzorowy Polak i patriota. Jego zona jest Poodkomorzyna, kobieta madra rozwazna, sluzaca pomoca. mezowi, ktorego poglady w pelni akceptuje. Wychowanka Podkomorstwa jest teresa- ich daleka krewna, rowniez stroniczka obozu reform. Miedzy teresa i walerym istnieje przyjażń, ktora potem przeradza sie w miłość. Do drugiej grupy naleza przeownicy reform, konserwatywni sarmaci i kosmpolici. Oboz ten tworza starosta Godulski, staroscina i Szarmancki. starosta  zostaje przedstawiony jako czlowike chciwy, wyrachwoany i przeciwny wszelkim reformom. jets zwolennikeim liberum veto oraz wolnej elekcji. jest niehonorowy, kłotliwy. kompletnie nie zna sie na polityce jednak to nie przeszkadza mu w wyglaszaniu swoicjh bezsensownych sadow. Szarmancki to wyrachowany uwodzicoieln nie cofnie sie prze niczym. Polityka nie interesyuje sie wcale  wazniejsze są dla niego zabawy i gry hazardowe. jegoi zdaniem ciezka praca dla kraju nie ma sensu, jest zbyt nudna i wymagajaca. Staroscina to typowa zona modna - pelna sztucznosci, rozcczytana w roamnsach, leniwa kobieta.   powrot posla jest komedia charakteru: - zasada trzech jednosci - bral scen zbiorowych Niemcewiecz dszedl jedank od niektorych cech gartunkunp. brak rozwinietjakcji dramaturgicznej   "powrot posla" ma tematyke pogodna, lekka, jest zywa akcja konczy sie pomyslnie dla bohaterow. Komedia ta operuje komizemem i groteska

Dodaj swoją odpowiedź