Obieg wody w przyrodzie
Woda – H2O, związek tlenu z wodorem. Ze względu na ogromne rozpowrzechnienie i niezmiernie ważną rolę odgrywaną w przyrodzie, można ją uznać za najważniejszy związek chemiczny. Jest to ciecz bezbarwna, bezwonna i pozbawiona smaku. Większość występującej w przyrodzie wody jest „słona” (około 97%), to znaczy, że zawiera dużo rozpuszczalnych soli, głównie chlorku sodu. W wodzie rozpuszczonych jest też wiele gazów, a najwięcej dwutlenku węgla. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych. Wodę o małej zawartości składników mineralnych nazywamy wodą miękką, natomiast zawierającą znaczne ilości soli wapnia i magnezu - wodą twardą.
Woda występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% powierzchni Ziemi, oraz w rzekach, jeziorach i w postaci stałej – w lodowcach. Część wody znajduje się też pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze (chmury, para wodna). Wodę możemy również zobaczyć pod postacią opadów i zjawisk atmosferycznych – deszcz, śnieg, grad, mgła, rosa, szron.
Postać wody zmienia się przede wszystkim ze względu na zmianę temperatury. Latem, kiedy jest gorąco, duża część nagromadzonej wody w zbiornikach wodnych paruje pod wpływem ciepłego powietrza (para wodna). Woda unosi się i gromadzi w górze tworząc chmury. Kiedy temperatura zaczyna opadać, woda będąca w chmurach skrapla się i opada na ziemię tworząc deszcz. Jeżeli następuje nagły spadek temperatury, nastaje trwałe ochłodzenie, woda zgromadzona w chmurach ochładza się na tyle, że powstają maleńkie kryształki lodu i spadają na ziemię w postaci śniegu.
W czasie ciepłej pory roku z silnie rozbudowanych chmur może spaść grad (opad atmosferyczny złożony z bryłek lodu o średnicy od 0,5 cm do nawet 5 cm zwykle połączony z silnym deszczem).
Przy ochłodzeniu się powietrza może powstać:
·rosa – osad atmosferyczny w postaci kropel wody powstających na powierzchni skał, roślin i innych przedmiotów,
·szron – osad atmosferyczny, powstający przy ujemnej temperaturze, tworzą go drobne lodowe kryształki w postaci igieł,
·szadź – osad atmosferyczny, który powstaje gdy przechłodzone, wilgotne powietrze zawierające w sobie drobne kropelki wody napływa na obszar o często jeszcze niższej temperaturze.
Nazwa Stan skupienia
deszcz ciekły
śnieg stały
grad stały
lód stały
chmura gazowy
mgła gazowy
rosa ciekły
szadź stały
szron stały
para wodna gazowy