Zad.1 Powiedz , jaki cel mógł mieć ktoś kto powiedział :   a) Ale tu gorąco! b) Jestem w pracy c) Czy tu są jacyś mężczyźni d) Sprawdzę tu jutro.   Podaj jak najwiecej możliwości , Co trzeba wiedziec ; aby jednoznacznie wskazać cel tych wypowiedzi?

Zad.1 Powiedz , jaki cel mógł mieć ktoś kto powiedział :   a) Ale tu gorąco! b) Jestem w pracy c) Czy tu są jacyś mężczyźni d) Sprawdzę tu jutro.   Podaj jak najwiecej możliwości , Co trzeba wiedziec ; aby jednoznacznie wskazać cel tych wypowiedzi?
Odpowiedź

a. otwórz okno, wylacz grzenik, b. nie mam czasu, zadzwon pozniej, c czy ktos ustapi mi miejsca, ktos otworzy drzwi przede mna, d. nie mam czasu,

Co trzeba wiedzieć? Przede wszystkim bardzo ważny jest kontekst wypowiedzi, bo od tego w jakiej sytuacji ktoś powiedział dane słowa zależy czy zrozumiesz je w określony sposób. Po drugie intonacja głosu, czyli jak to zostało powiedziane. Czy zadał pytanie, czy stwierdził fakt, czy może głosem sugerował, że nie nalezy dosłownie odbierać jego wypowiedzi. No i ostatecznie istotne są gesty i mimika rozmówcy. Jaki wykonał ruch kiedy mówił określone zdanie, jaką zrobił minę, to wszystko też mówi dużo.   Ma być jak najwięcej przykładów, ode mnie dostaniesz po trzy: a) Ale tu gorąco! - jeżeli akurat zdejmował bluzę, to mógł to powiedzieć, żeby usprawiedliwić swoje zachowanie - jeżeli Ty siedzisz przy kaloryferze, może sugeruje, żebyś troszeczkę zmniejszył ogrzewanie - a jeżeli dopiero podszedł, może próbował w ten sposób zagadać   b) Jestem w pracy - podchodzisz do kogoś, gadasz gadasz, on mówi "jestem w pracy" i już wiesz, że masz mu nie przeszkadzać, ale mówi to w grzeczniejszy sposób od zwykłego "idź sobie" - proponujesz grę w karty, osoba mówi "jestem w pracy" i już wiesz, że oznacza to, że teraz nie może, ale później całkiem możliwe, że się skusi na wspólną grę - czy choćby tak banalny przyklad jak odpowiedź na Twoje pytanie "gdzie jesteś?" - w pracy - informuje Cię gdzie możesz go znaleźć   c) Czy tu są jacyś mężczyźni - pytanie, poprzez które chcemy dowiedzieć się czy są tu jacyś panowie, bo a nuż mają zostać same panie, albo potrzebni są panowie do noszenia stolów - pytanie retoryczne, ktore ma świadczyć o tym, że pomimo tego, że na sali widać kilku osobnikow męskich, nie zachowują się oni jak mężczyźni i przez to pytanie dajemy im do zrozumienia, że powinni się ogarnąć - bal przebierańców, wszystkie osoby to księżniczki, ale wiesz, że przecież w klasie masz też chłopaków, wchodzisz i zdziwiona pytasz "czy tu są jacyś mężczyźni?"   d) Sprawdzę tu jutro. - czyli "odczep się, teraz mi się nie chce" - czyli "teraz nie mam czasu, ale zrobię wszystko, żeby jutro znaleźć chwilkę i to sprawdzę" - czyli "dzisiaj jest już too niemożliwe do sprawdzenia, zobaczymy jutro"  

Dodaj swoją odpowiedź