Zależność temperatury wrzenia i topnienia od ciśnienia

Zależność temperatury wrzenia i topnienia od ciśnienia.

W ciśnieniu 1000hPa temperatura wrzenia wynosi 100 C, a temperatura topnienia 0 C.
Jeśli nad powierzchnią wody ciśnienie jest mniejsze od atmosferycznego, wrze ona w temperaturze niższej niż 100 C. Temperatura topnienia zależy od ciśnienia.
Im wyższe ciśnienie, tym niższa temperatura topnienia.
Zależność pomiędzy temperaturą wrzenia a ciśnieniem wyznacza się doświadczalnie.
Nie ma ona charakteru zależności wprost proporcjonalnej.
Poniżej zostało podanych kilka wartości temperatury wrzenia wody przy ciśnieniach innych niż normalne:
temperatura wrzenia
[ C] ciśnienie
[hPa]
20
50
80
90
99
110 23,39
123,4
473,4
701,2
977,6
1432,4

Podobnie zachowują się wszystkie ciecze. Zmniejszenie ciśnienia zewnętrznego wybitnie obniża temperaturę wrzenia. Jak z tabelki wynika, możemy doprowadzić do wrzenia ciecz, zmniejszając ciśnienie zewnętrznego powietrza. Przy odpowiednim zmniejszeniu ciśnienia, ciecz zaczyna wrzeć. Wrzenie pod zmniejszonym ciśnieniem cieczy, a w szczególności skroplonych gazów jest potężnym środkiem otrzymania bardzo niskich temperatur.

Dla ciała powiększającego swoją objętość podczas krzepnięcia:
Zamrożenie wody połączone jest z powiększeniem objętości, zatem wielkie ciśnienie zewnętrzne będzie przeszkadzać krzepnięciu. Pod ciśnieniem większym od atmosferycznego lód topi się lub woda zamarza w temperaturze niższej od 0 C, obniżenie wynosi 0,007 stopnia przy wzroście ciśnienia o jedną atmosferę. Za pomocą wielkich ciśnień udało się stopić lód w temperaturze -22 C (pod ciśnieniem 2200 atmosfer).

Ciała, które zmniejszają swoją objętość podczas krzepnięcia:
Temperatura topienia ciał zmniejszających swoją objętość przy krzepnięciu wzrasta ze wzrostem ciśnienia tak np. temperatura topnienia parafiny podwyższa się o 0,036 stopnia, przy wzroście ciśnienia o jedną atmosferę.

Zależność temperatury wrzenia i topnienia od ciśnienia odgrywa ważną rolę w wielu zjawiskach przyrody.
Na przykład jest jedną z przyczyn osuwania się lawin.
Gruba warstwa śniegu leżąca na stoku góry wywiera nacisk na tę część śniegu, która przylega do ziemi.
Powoduje to, że ta spodnia warstwa się topi.
W wyniku tego procesu warstwa śniegu lub lodu osuwa się po zboczu.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

1 Wiem co to jest topnienie, krzepnięcie, parowanie, skraplanie, sublimacja i resublinacja. 2 Potrafię podać przykłady zmian stanów skupienia. 3 Znam temp. topnienia lodu, krzepnięcia wody i wrzenia wody. 4 Potrafię odróżnić parę wodną od mgły i chmu

1 Wiem co to jest topnienie, krzepnięcie, parowanie, skraplanie, sublimacja i resublinacja. 2 Potrafię podać przykłady zmian stanów skupienia. 3 Znam temp. topnienia lodu, krzepnięcia wody i wrzenia wody. 4 Potrafię odróżnić parę wod...

Materiałoznawstwo

Metaloznastwo - ściąga

Metale i ich stopy
Metale charakteryzują się wiązaniem metalicznym. Układy wieloskładnikowe złożone z więcej niż jednego pierwiastka, charakteryzujące się przewagą wiązania metalicznego tworzą stopy metali.
Metale i ich stopy ...

Chemia

Destylacja

Destylacja

Metoda ta jest używana do oczyszczania (nosi wówczas nazwę destylacja prosta) albo rozdzielania substancji ciekłych (określana mianem destylacja frakcyjna lub refrakcja).
Destylacja opiera się na wykorzystaniu różnicy...

Materiałoznawstwo

Obróbka Elektronowa

Ogólna charakterystyka obróbki elektronowej

Obróbka elektronowa (ESE) jest to obróbka przez odparowanie za pomocą strumienia elektronów emitowanych przez odpowiednio podgrzana elektrodę – katodę w warunkach próżni. Za pomocą po...

Materiałoznawstwo

Materiałoznawstwo- odpowiedzi na pytania

1. Przedstawiać budowę atomu.-
Atom jest skupieniem drobnych cząstek materii, zwanych elementarnymi tj: elektrony, protony, neutrony. Protony i neutrony to inaczej nukleony i tworzą one jądro atomu a wokół niego krążą elektrony.
Ka...