` Chodzi o temat z lądolodów . !   Napisz referat na temat czynników geologicznych zmieniających ukształtowanie powierzchni .  !

` Chodzi o temat z lądolodów . !   Napisz referat na temat czynników geologicznych zmieniających ukształtowanie powierzchni .  !
Odpowiedź

Region Bory Dolnośląskie stanowi zachodnią część obniżenia podsudeckiego. Jego powierzchnia została ukształtowana przez lądolód skandynawski, który w czasie zlodowaceniaśrodkowopolskiego (około 200 tysięcy lat temu) oparł się o północną krawędź Sudetów. Powstały charakterystyczne formy polodowcowe: wzgórza moreny czołowej, faliste równiny moreny dennej, równoleżnikowe w przebiegu pradoliny rzeczne, ozy i kemy. Dziś formy te są już zerodowane, przykryte często utworami piaszczystymi iżwirowymi naniesionymi przez wody płynące z Sudetów i Gór Łużyckich. Podłoże niecki północnosudeckiej stanowią trzeciorzędowe iły ceramiczne i piaski szklarskie, na których zalegają morenowe gliny, piaski,żwiry i iły osadzone przez lądolód. Najmłodsze geologicznie są piaszczyste stożki napływowe rzek. Płaski krajobraz Borów Dolnośląskich urozmaicają wzniesienia ostańcowe, z których najwyższe to Czrtowska Góra o wysokości 247 m n.p.m. (gm. Węgliniec), meandrujące doliny rzeczne, odcięte starorzecza i liczneśródleśne stawy. Występują tu również wydmyśródlądowe a w zagłębieniach terenu torfowiska. 2.1.2. Klimat Region Bory Dolnośląskie należą do najłagodniejszych klimatycznie obszarów Polski. Jak w całej południowo-zachodniej Polsce, dominujące znaczenie w kształtowaniu pogody mają masy powietrza napływające znad Atlantyku. Przeważają wiatry z sektora zachodniego (ponad 50% ogółu wiatrów). Ciekawostką jest duża liczba dni bezwietrznych (26% w skali roku) Średnia roczna temperatura powietrza wynosi ok. +8°C , lipiec jest stosunkowo ciepły (śr. temp. +18°C), a najchłodniejszy styczeń mało mroźny (śr. temp. -2°C). Klimatyczne lato trwa około 90 dni, zima tylko 60 dni. Od Borów Dolnośląskich zaczyna się "pochód klimatycznej wiosny" w Polsce, która zaczyna się tuśrednio około 25 marca. Przeciętna roczna suma opadów nie przekracza 700 mm. W Borach mamy najwięcej w Polsce dni z burzą - ponad 25, a najbardziej intensywne opady występują w miesiącach letnich (czerwiec i lipiec). Region charakteryzuje się najniższą w Polsce ilością dni pochmurnych (poniżej 130). Znaczna część opisywanego terenu Borów Dolnośląskich leży na terenie powiatu bolesławieckiego i zgorzeleckiego, które leżą w dzielnicy klimatycznej podsudeckiej, typ podgórskich nizin i kotlin. 2.1.3. Sieć hydrograficzna Główne rzeki Borów Dolnośląskich, Bóbr z Kwisą i Nysa Łużycka, są najważniejszymi dopływami Odry, zasilając ją obficie w wodę szczególnie w czasie wiosennego topnieniaśniegu w górach i w czasie letnich nawałnic. Charakteryzuje je duże wahania stanów wody i gwałtowne wezbrania.

Dodaj swoją odpowiedź