Ania i wojtek dostali od mamy tyle samo pieniędzy na drugie śniadanie .Wojtek kupił dwie bułki i herbatę,a Ania kupiła bułkę i dwie herbaty.Wojtkowi zostało 50 gr,a Ani 1,40zł.Herbata kosztowała 90 gr.Ile kosztowała jedna bułka ?

Ania i wojtek dostali od mamy tyle samo pieniędzy na drugie śniadanie .Wojtek kupił dwie bułki i herbatę,a Ania kupiła bułkę i dwie herbaty.Wojtkowi zostało 50 gr,a Ani 1,40zł.Herbata kosztowała 90 gr.Ile kosztowała jedna bułka ?
Odpowiedź

x- pieniądze na II śniadanie y - koszt bułki   x- (2y + 0,9) = 0,5 x- (y + 1,8) = 1,4   x- 2y - 0,9 = 0,5 x - y - 1,8 = 1,4   x - 2y = 0,5+0,9 x -y = 1,4+1,8   x - 2y = 1,4/ razy (-1) x - y = 3,2   -x +2y=-1,4 x - y = 3,2 ____________ y = 1,6

x-cena bułki   Ania x+2*0,9zł+1,4zł   Wojtek 2x+0,9zł+0,5zł   2x+0,9zł+0,5zł=x+2*0,9zł+1,4zł 2x-x=1,8zł+1,4zł-0,5zł-0,9zł x=3,2zł-1,4zł x=1,8zł odp.bułka kosztuje 1,8zł    

Dodaj swoją odpowiedź