Zad 1 Omów znaczenie protistów w przyrodzie Zad 2 Wymień sposoby odżywiania się organizmów zaliczanych do królestwa protistów Zad 3 Scharakteryzuj sposoby poruszania się protistów Proszę o pomoc:) Zgóry dzięki ;]]

1. - Biologiczne oczyszczanie wód, - Stosuje się je jako nawóz, przez to służą do użyźniania gleb, - Protisty to cenne składniki wody i soli mineralnych, - Stosowane są w przemyśle papierowym do produkcji tektury i kartonu, - Agar pozyskiwany z krasnorostów, stosowany jest w przemyśle piekarniczym i cukierniczym, - Stosowane są do galaretek, lodów lub majonezu, - Stosowane są także w medycynie i farmaceutyce (np. kremy), - Morszczyn (z dużą ilością jodu) stosowany jest do produkcji ziół, - Substancje z chlorelli są stosowane do antybiotyków, - Glony są wykorzystywane do laboratoryjnej syntezy witamin z grupy  - Duże glony stanowią schronienie dla innych organizmów wodnych.   2. Do protistów zaliczają się zarówno organizmy autotroficzne jaki i heterotrowiczne oraz tak zwane miksotrofy których sposób odzywiania się zależy od sytuacji. Autotrofy przeprowadzają fotosynteze za pomocą chloroplastów. Protistty heterotroficzne pobieraja gotowe substancje organiczne z zewnątrz w postaci pojedyńczych cząsteczek.Wyróżniamy trzy rodzaje przedostawania się cząsteczek pokarmu do komórki: -wchłanianie -pinocytoza -fagocytoza 3. Protisty poruszają się za pomocą rzęsek, wici lub nibynóżek. Niektóre też, np. śluzowce pełzają.