Po spaleniu 25 g gazu zawierającego metan (CH4) i etan (C2H6) otrzymano 69.99 g CO2. Jaki był ułamek molowy metanu w gazie przed jego spaleniem? MC = 12,01 g/mol MH = 1,008 g/mol R=8,314 J/(mol*K) 0 oC = 273,15K

Po spaleniu 25 g gazu zawierającego metan (CH4) i etan (C2H6) otrzymano 69.99 g CO2. Jaki był ułamek molowy metanu w gazie przed jego spaleniem? MC = 12,01 g/mol MH = 1,008 g/mol R=8,314 J/(mol*K) 0 oC = 273,15K
Odpowiedź

Podane w poleceniu warunki (stała gazowa, temperatura) nie są potrzebne do wyliczenia tego zadania. M(CH₄) = 12,01g/mol + 4*1,008g/mol = 16,042g/mol M(C₂H₆) = 2*12,01g/mol + 6*1,008g/mol = 30,068g/mol M(CO₂) = 12,01g/mol + 2*15,999g/mol = 44,008g/mol Piszemy reakcje spalania dla obu gazów: CH₄ + 2O₂ --> CO₂ + 2H₂O 2C₂H₆ + 7O₂ --> 4CO₂ + 6H₂O Dodajemy obustronnie: CH₄ + 2C₂H₆ + 9O₂ --> 5CO₂ + 8H₂O Układamy proporcje na podstawie równania reakcji: 16,042g CH₄ --------------------- 5*44,008g CO₂ xg CH₄ ------------------------------- 69,99g CO₂ xg = 5,1g CH₄ <-- tyle było metanu w mieszaninie gazów 25g - 5,1g = 19,9g <--tyle było etanu w mieszaninie gazów Przeliczamy obie masy na liczności: n(CH₄) = m/M = 5,1g / 16,042g/mol = 0,318mol n(C₂H₆) = m/M = 19,9g / 30,068g/mol = 0,662mol Liczymy ułamek molowy metanu: ∑n = 0,318mol + 0,662mol = 0,980mol n(CH₄) = 0,318mol x(CH₄) = n(CH₄) / ∑n = 0,318mol / 0,980mol = 0,324

Dodaj swoją odpowiedź