Korzystając z różnych źródeł wyjaśnij zwiazak poniższych postaci mitologicznych z morzem: Okeanos, Posejdon, Afrodyta, Proteusz, Farkis, Nereusz, Glaukos, Syreny, Ino, Tryton, Ikar, Eugeusz, Odyseusz. Potrzebuję to na jutro, plis!

Korzystając z różnych źródeł wyjaśnij zwiazak poniższych postaci mitologicznych z morzem: Okeanos, Posejdon, Afrodyta, Proteusz, Farkis, Nereusz, Glaukos, Syreny, Ino, Tryton, Ikar, Eugeusz, Odyseusz. Potrzebuję to na jutro, plis!
Odpowiedź

1) Okeanos był najstarszym synem Uranosa i Gai. Rządził morzami za czasów tytanów. Uważany był za ojca wszystkich rzek. Jego imieniem nazwano rzekę opływającą świat. Dla starożytnych Greków rzeka ta była granicą między światem żywych a światem umarłych.   2) Posejdon jest bogiem mórz, żeglarzy i rybaków.   3)Afrodyta pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Ze względu na jej związek z morzem była czczona przez żeglarzy i w miastach portowych.   4) Proteusz był bóstwem morskim, na zlecenie Posejdona opiekował się jego trzodą fok. Bóg mórz południowych.   5) Farkis ? 6)Nereusz. Neros z greckiego oznacza woda. W mitologii greckiej i rzymskiej Nereusz był bożkiem wody.   7) Glaukos był bogiem morskim, który posiadał zdolność wieszczenia   8) Syreny były pół kobietami pół rybami. Są to istoty związane z wodą. Syreny zamieszkiwały małe wyspy na Morzu Śródziemnym (w pobliżu jońskiego miasta Fokaja), skąd wabiły urzekającym śpiewem żeglarzy i zabijały ich.   9) Ino Według mitu Hera - zazdrosna o Dionizosa, syna Semele, którym opiekowała się przez pewien czas Ino, poraziła atakiem szału Atamasa, który tknięty nim zabił Learcha. Ino w rozpaczy rzuciła się wraz z Melikertesem do morza. Po śmierci była czczona wraz z synem jako dobroczynne bóstwo morskie, pomagające w niebezpieczeństwie żeglarzom.   10) Tryton był bóstwem morskim, półczłowiekiem-półrybą z 3 parami nóg końskich. Syn Posejdona.   11) Ikar podczas lotu , niepomny przestróg ojca wzniósł się za blisko słońca. Wosk spajający skrzydła rozpłynął się, a Ikar runął do morza.   12)Eugeusz zauważył czarny żagiel na łodzi swego syna, rzucił się do morza   13) Odyseusz (powrót Odyseusza do domu płynął po morzach, spotykało go wiele przygód na morzu)  

Okeanos- władca mórz w mitologii greckiej . Posejdon-grecki władca mórz. Siedziba Posejdona znajdowała się na środku morza wewnętrznego. Bóg miał tam wspaniały pałac otoczony przez nereidy, delfiny i inne dziwne stworzenia morskie. Afrodyta-Według mitologii greckiej nie miała rodziców tylko pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Proteusz  syn Posejdona,  był bóstwem morskim i bogiem mórz południowych. Na zlecenie Posejdona opiekował się stworami morskimi Farkis-(według mnie FORKIS)- bóstwo morskie ,syn Gai i Pontosa. Bóg morskich głębin i katastrof morskich. Jego rola ogranicza się głównie do zapładniania świata licznymi morskimi bestiami Nereusz-W mitologii greckiej i rzymskiej był bożkiem wody. Glaukos-bóg morski z mitologii greckiej. za sprawą trawy  porastającej wybrzeże bardzo zapragnął skoczyć w morze i już go nie opuszczać. Tak też się stało.Gdy skosztował trawy  fale rozstąpiły się przed nim, a on sam rzucił się do morza. W ten sposób został bożkiem. syreny – nimfy morskie,zamieszkiwały wyspy na morzu śródziemnym skad wabiły swym urzekającym śpiewem żeglarzy i zabijały ich Ino-według mitologii greckiej po śmierci syna Learach z rozpaczy rzuciła się wraz z Melikretesem(drugim swoim synem) do morza. Po śmierci była czczona jako dobroczynne bóstwo morskie, pomagające w niebezpieczeństwie żeglarzom Tryton- greckie bóstwo morskie z rybim ogonem,  pół człowiek pół ryba Ikar-Syn Dedala, uciekał z ojcem z wyspy na skrzydłach zrobionych z piór i wosku, w trakcie lotu wzbił się zbyt wysoko i słońce roztopiło wosk łączacy pióra jego skrzydeł. W wyniku tego spadł do morza nazwanego póżniej od jego imienia  Ikaryjskim Egeusz- podarował Tezeuszowi  swojemu synowi czarny żagiel oraz czerwony; czarny gdy syn jego zginie, a czerwony gdy będzie żywy. Tezeusz zapomniał o żaglu i nie zmienił go po wygranej bitwie. Mit mówi, że gdy Egeusz zauważył czarny żagiel na łodzi swego syna, rzucił się do morza i stąd wzięła się nazwa "Morze Egejskie". Odyseusz- W podróży powrotnej do Itaki przeżył wiele przygód. Tułał się przez 10 lat po morzach i oceanach, zanim wrócił do swej żony Penelopy.

Dodaj swoją odpowiedź