Określ główne cele polityki zagranicznej Chrobrego. Scharakteryzuj konflikty polsko- niemieckie za panowania Bolesława Chrborego.

Określ główne cele polityki zagranicznej Chrobrego. Scharakteryzuj konflikty polsko- niemieckie za panowania Bolesława Chrborego.
Odpowiedź

1. Polityka Zagraniczna:   Na tym polu Bolesław Chrobry czuł się znacznie lepiej, niż w polityce wewnętrznej, toteż podejmowane działania miały charakter wielokierunkowy i bardzo intensywny. Na zachodzie: Bolesław prowadził polityke przyjazną cesarzowi niemieckiemu, gdyż  ten spodziewał się przyznania korony królewskiej,W 1000 roku, do Gniezna przybył Otton III ,  który podarował Bolesławowi  diaden i włócznie św.Maurycego.   Na północy: obiektem zainteresowań Bolesława Chrobrego było pogańskie Pomorze Zachodnie. Aktywność na tym obszarze pierwszego polskiego władcy przejawiła się w poparciu misji chrystianizacyjnej biskupa Wojciecha. Na wschodzie Bolesław Chrobry rywalizował z władcami Rusi Kijowskiej: Włodzimierzem Wielkim i Jarosławem Mądrym. Na początku  podejmował na tym kierunku tylko akcje dyplomatyczne, to znaczy wydał za syna Włodzimierza Wielkiego, Świętopełka, swoją córkę.   2. konflikty polsko- niemieckie Pierwsze piastowskie wojny polsko - niemieckie wybuchły w 1002 roku, kiedy Bolesław Chrobry zajął Milsko, Miśnię i Łużyce. Rok później władca polski wkroczył na Morawy i Czechy, odmawiając złożenia z nich hołdu ówczesnemu cesarzowi niemieckiemu, Henrykowi II.   W  1018 roku w Budziszynie został podpisany pokój, ponieważ obaj władcy uznali zatem, że nie są w stanie pokonać się wzajemnie. Na jego mocy państwu polskiemu przypadły Milsko i Łużyce, cesarzowi niemieckiemu zaś - Miśnia.     Licze na naj... ;]              

Dodaj swoją odpowiedź