Igrzyska Olimpijskie (starożytne i nowożytne)
Igrzyska Olimpijskie ? 776r p.n..e
Odbywały się co 4 lata po 5 dni w lecie (sierpień lub wrzesień) okres pomiędzy nimi nazywano Olimpiadą. Przyjeżdżało ok 20-40tyś ludzi. W igrzyskach mogli brać udział tylko nadzy mężczyźni, kobiety, cudzoziemcy i niewolnicy nie mogli ani brać udziału w igrzyskach. W igrzyskach liczyło się tylko zwycięstwo 1miejsce a ci co przegrali zostali wyśmiani a zwycięzca stawał się bohaterem, którego imię znała cała Grecja, dołączył do najświetniejszych obywateli miasta: stawiano mu pomnik, przyznawano dożywot. Utrzymanie i honorowe miejsce w teatrze, zwalniano od podatków wyjątkiem była Sparta gdzie wygrany miał miejsce w 1 szeregu podczas bitwy (obok króla). Podczas otwarcia zmagań atleci i sędziowie musieli przysięgać przed posągiem Zeusa że będą grali i sędziowali fair play. Ostatniego dnia igrzysk organizatorzy wyprawiali ucztę na cześć zwycięzców. A wieczorem zwycięzcy zawodnicy zrobili radosne przyjęcia dla swoich przyjaciół. Zwycięzca otrzymywał wieniec oliwny mógł sobie też wybudować pomnik a po powrocie do rodzinnego miasta obsypywano go zaszczytami
Dyscypliny
1.Bieg na jedna długość stadionu, pokonywali tez większe długości np. ścigając się z pełnym uzbrojeniem na dyst. 2 stadionów potem rynsztunek zredukowano do samej tarczy.
2.Wyścigi czterokonnych rydwanów (zwycięzcami zostawali właściciele a nie powożący)
3.Pięciobój
- Bieg na dystansie 1 stadionu,
- skok w dal,
- rzut dyskiem,
- rzut oszczepem,
- zapasy.
4.Atletyka ciężka
- zapasy,
- boks,
- pankration (wszystkie siły) zapasy boks wszystkie chwyty dozwolone
Igrzyska nowożytne ? 1896 n.e
Pod koniec IV w n.e Grecja wchodziła w skład państwa Rzymskiego. Teodozjusz I potępił igrzyska jako ,,Pogański obyczaj? i zakazał ich organizowania ostatnie igrzyska odbyły się w 389 lub 393 nie wiadomo dokładnie.
W 1896 roku zorganizowali ponownie igrzyska tylko że nowożytne! Od tamtej pory na Olimpijskim zniczu musi płonąc ogień na czele kroczy reprezentacja Grecji bo to oni dali nam igrzyska.