Temat: W kręgu Średniowiecza - notatka 1 gim.. Oferuję 10pkt. Prosze o pilną i szybką pomoc.   Kto ma podrecznik SŁOWA NA CZASIE str.76-77 to tam wszystko pisze..  

Temat: W kręgu Średniowiecza - notatka 1 gim.. Oferuję 10pkt. Prosze o pilną i szybką pomoc.   Kto ma podrecznik SŁOWA NA CZASIE str.76-77 to tam wszystko pisze..  
Odpowiedź

daty graniczne średniowiecza: początek 529r - zamkniecię Akademi Platońskiej a w Polsce 966r- chrzest polski koniec 1453r- upadek Konstantynopola, 1492r - odkrycie Ameryki Symbolami średniowiecza są krzyż i miecz Krzyż- szerzy się chrześcijaństwo Miecz- epoka wojen Hasła średniowiecza -teocentryzm czyli światopogląd według którego w centrum zainteresowania jest Bóg -asceza(umartwienie) - uniwersalizm(powszechność) a) jeden język- łacina b) jedna wiara- chrześcijaństwo c) jeden władca W średniowieczu była fascynacja śmiercią : Przyczyny: - śmierć była częsta i bliska z powodu żywiołów i wojen - śmierć zaskakiwała dlatego była tajemnicza - śmierć była niepokonanan bo człowiek nie potrafił z nią walczyć W średniowieczu istniały 3 wzorce osobowe: -rycerza: -pomaga -jest uprzejmy - delikatny -odważny -szlachetny Znanym rycerzem średniowiecznym był Don Kichot i jego giermek Sancho Pansa     Ascety: asceza- wyrzekanie się przyjemności, pokutniczy tryb życia, rozróżniamy dwa rodzaje ascezy pozytywna- przejwia się modlitwą. kontemplacją negatywna- fizyczne umartwianie się, zadawanie sobie bólu Asceta to człowiek uprawiający ascezę to jeden ze średniowiecznych wzorców osobowych     Władca: - dobry -dbający o dobro swoich poddanych -szlachetny      

Dodaj swoją odpowiedź