Pojęcia z geografii - obserwacja, mapa itp

OBSERWACJA jest świadomym, zamierzonym spostrzeganiem rzeczy i zjawisk, zachodzących w otaczającej przyrodzie. Obserwacje terenowe można prowadzić na zajęciach, wyjazdach terenowych, wycieczkach klasowych z nauczycielem oraz indywidualnie. Obserwacjom geograficznym może towarzyszyć pomiar: wysokości słońca, wysokość względna, temperatura powietrza, kierunek i prędkość wiatru, ilość opadów atmosferycznych, parametry koryta rzeki, prędkość wody w nurcie rzeki, niektóre wielkości zanieczyszczeń środowiska.


SKAŁA POROSTOWA – pozwala w prosty sposób określić stopień zakażenia powierza atmosferycznego dwutlenkiem siarki przy użyciu najlepszych biologicznych składników, jakimi są porosty. W tym celu, należy odszukać na drzewach badanego terenu porosty, zwracając uwagę na ich kształt i barwę.
STREFY POROSTOWE – są to obszary, w których występują porosty nadrzewne (epfity) przy określonym stężeniu dwutlenku siarki w powietrzu atmosferycznym.


Generalizacja mapy- uproszczenie, uogólnienie, pominięcie szczegółów na mapie. Stosujemy ja przy przechodzeniu z mapy o większej skali do mapy o mniejszej skali. M wpływ na to przeznaczenie mapy, skala i charakter obszaru przedstawionego na mapie. Skala mapy- to stosunek odległości na mapie do odległości w terenie. Skala może być *liczbo, *linowa *mianowana.


Rodzaje map (w zależności od skali): mapa topograficzna-(wielkoskalowa) o skalach większych niż 1:200000; są to mapy szczegółowe, przedstawiające powierzchniowe elementy krajobrazu. Mapa przeglądowa-(maloskalowa) o skali mniejszej niż 1: 1000000 wykonane w skalach mniejszych niż przedstawiające główne cechy środowiska geograficznego. *przeglądowo topograficzna- od skali 1:200 000 do 1: 7000000.


Rodzaje map (w zależności od treści): mapa ogólnogeograficzna- przedstawiają ukształtowanie poziome (zarys kontynentów) i pionowe, sieć wodną oraz komunikacyjną miasta. Mapa tematyczna- prezentują wybrane cechy środowiska przyrodniczego, np. klimat, budowę geologiczną, roślinność (mapy przyrodniczo- geograficzne) lub też cechy gospodarki człowieka.


Rodzaje odwzorowań i ich cechy: *płaszczyznowe- południki są liniami prostymi a równoleżniki okręgami współśrodkowymi (okolice okołobiegunowe) *stożkowe- południki są liniami prostymi a równoleżniki łukami (państwa, kontynenty) *walcowe- południki i równoleżniki są liniami prostymi przecinającymi się pod kątem prostym. *płaszczyznowe poprzeczne- południki i równoleżniki są łukami oprócz środkowych (półkule i kontynenty).


Siatka geograficzna- układ rzeczywisty południków i równoleżników na kuli ziemskiej lub ich model na globusie, nie zmodyfikowany przez żadne odwzorowanie. Siatka kartograficzna- układ południków i równoleżników na mapie, będący obrazem siatki geograficznej, otrzymywana za pomocą wybranego odwzorowania kartograficznego. Odwzorowanie kartograficzne- jest przeniesieniem siatki geograficznej, czyli układu południków i równoleżników z powierzchni odniesienia, tzn. powierzchni kuli lub elipsoidy obrotowej, na płaszczyznę mapy. W ten sposób otrzymujemy siatkę kartograficzną. Rodzaje zniekształceń w siatkach kartograficznych: -zniekształcenia kątów (kierunki, pod którymi przecinają się południki i równoleżniki), odległości, powierzchnie


Rodzaje siatek w zależności od zachowanego warunku zgodności: *wiernopowierzchniowa- jest odwzorowanie Mollweidego, służące do przedstawiania map całego świata. *wiernokątna- Merkatora. Jest ono stosowane w atlasach geograficznych do sporządzania map całego świata, w nawigacji powietrznej i morskiej, a także w wojsku . *wiernoodległościowa- Baraniego.


Mapa- to rysunek powierzchni Ziemi lub jej części przedstawiony na płaszczyźnie w odwzorowaniu kartograficznym za pomocą znaków umownych, w zmniejszeniu, czyli skali. KLUCZ umożliwia klasyfikowanie według przyjętych kryteriów. Mogą być klucze do oznaczania minerałów, genetycznych typów skał, form terenów powstałych wskutek akumulacji lodowca, klasyfikowania zbiorowisk roślinnych, genetycznych typów gleb.

Dodaj swoją odpowiedź