Którą panną chciałabym być i dlaczego?- charakterystyka Danusi lub Jagienki. Bardzo proszę żeby nie była ona skopiowana z innej strony i to nie ma byc charakterystyka porównawcza Z góry dziękuje ;]

Danusia i Jagienka są postaciami kontrastowymi. Jagienka była odważna i dzielna, miała w sobie rycerskie serce. Danusia była bardzo młoda, bezradna i słaba, wzbudzała uczucia opiekuńcze. Gdybym miała wybierać, to wybrałabym Jagienkę. Mimo to, że różniły się one stanowczo wyglądem, Jagienka miła ciemne włosy, była dość wysoka i dobrze zbudowana. A Danusia natomiast miała jasne włosy, była drobna i delikatna. Jagienka była też zaradna i samodzielna, gdy po śmierci matki sama zajęła się gospodarstwem i nie miała z nim żadnych problemów. Była stanowcza i zdecydowana, kiedy cos wymyśliła musiała to zrobić nie mówiąc o tym nikomu jak np. było kiedy sama wyruszyła na pomoc Zbyszkowi polującemu na niedźwiedzia. Danusia fizycznie była dość słaba i niezdarna. Kiedy była w niebezpieczeństwie nie potrafiła walczyć o swoje prawa. Gdyby nie Zbyszek i księżna to na pewno nie poślubiła by swojego ukochanego mężczyzny. Jagienka była przeciwieństwem Danusi. Była pewna siebie, odważna w czynach i mowie. Odznaczała się siłą i zdrowiem. Gdyby ona  a nie Danusia dostała się do niewoli krzyżackiej , to na pewno sama by sobie dała radę. Potrafiła udzielać pomocy, i nie bała się nawet groźnego niedźwiedzia. Danusia posiadała na pewno wiele wdzięku i urody. A natomiast Jagienka miała i urodę i wdzięki a także siłę charakteru, której bynajmniej brakowało Danusi. Chociaż wiedziała że Zbyszko kocha inną to i tak nigdy nie złamała danego mu słowa- nigdy nie przestawała otaczać go pomocą i opieką. Kiedy on odjechał na Mazowsze, by zobaczyć się z Danusią to przysłała mu na drogę ciepłą odzież i sługę. Obie bohaterki miały czułe i dobre serca. Jagienka zaopiekowała się Maćkiem, a później pomogła Jurandowi w drodze do domu. Nigdy nie okazała zazdrości o Danusię. Rozumiała rozpacz Zbyszka i współczuła niedoli dziewczyny. Gdy Danusia umarła, sama zajęła się przystrajaniem trumny. Była skora do udzielania pomocy i rady. Dla Zbyszka była jak siostra.