1.Daty ramowe oświecenia - nazwa epoki. 2.Myśl filozoficzna oświecenia. 3.Rozwój nauki, ecnyklopedyści francuscy. 4.Rokoko, klasycyzm, sensualizm. Proszę o jak najszybsze rozwiązanie. Z góry dziękuję.

1.Daty ramowe oświecenia - nazwa epoki. 2.Myśl filozoficzna oświecenia. 3.Rozwój nauki, ecnyklopedyści francuscy. 4.Rokoko, klasycyzm, sensualizm. Proszę o jak najszybsze rozwiązanie. Z góry dziękuję.
Odpowiedź

okres w historii Europy przypadający na lata 1688-1789 , określany jako Wiek rozumu.   Walka o wolność i równouprawnienie walka z ciemnotą i przesądami szacunek dla wiedzy ludzkiej poszanowanie jednostki   pręznie rozwijała się nauka. największym dziełem było stworzenie Encyklopedii (1751-1772) twórcy:  d`Alembert, Monteskiusz, Wolter, Rosseau, Holbach Ważną rolę odgrywa także Adam Smith (1723-1790) twórca podstaw ekonomii W matematyce wprowadzono ułamki dziesiętne, rachunek różniczkowy, logarytmy. W fizyce Kepler określa prawa ruchu planet, Newton formułuje prawo powszechnego ciążenia, powstała mechanika. W chemii odkryto tlen, rozkład wody na pierwiastki. Bracia Montgolfier jako pierwsi wzbijają się w powietrze balonem.   ROKOKO występujący w sztuce europejskiej w latach ok. 1720-1790.Sprzeciwiło się pompatycznemu ceremoniałowi, monumentalizmowi.Charakteryzował się lekkością i elegancją formy. Stosowany w różnych gatunkach literackich, szczególnie takich, które miały niewielką formę, np. epigramatach, anakreontykach. Utwory charakteryzowały się także sielankowością i skłonnością do sentymentalizmu.   KlasycyZm podłoże filozoficzne - racjonalizm - nawiązanie do wzorców tradycji antycznej - łączenie ideału piękna i prawdy - wiara w harmonię i porządek świata - wiara w istnienie niezmiennej istoty zjawisk - sztuka miała spełniać określone kanony piękna - sztuka miała być rzeczywista - ważne były cele dydaktyczne - sztuka powinna służyć społecznemu pożytkowi i przyjemności - forma powinna odpowiadać tematowi   sensualizm - twórca był angielski uczony John Locke (1632-1704), który wprowadził pojęcie tabula rasa (czysta karta) - człowiek rodzi się z czystym umysłem, nieskażonym doświadczeniami. Podczas rozwoju i wychowywania, jego umysł kształtuje się (jest "zapisywany");  

Dodaj swoją odpowiedź