więc tak potrzebuję na DZIŚ !!!! zapobieganie chorób takich jak: nadciśnienie tętnicze miażdżyca wieńcowa zawał serca wylew hemofilia białaczka krwotoki + opis   opisz pierwszą pomoc

Zpobieganie nadciśnieniu, chorobie wieńcowej, miażdżycy, zawałom, wylewom - prawidłowa dieta - czyli bogata w witaminy (szczególnie ważne są witaminy A, C,E,PP), błonnik, uboga w tłuszcze -aktywność fizyczna -  unikanie używek (alkohol, papierosy) Hemofilia jest chorobą gennetyczną - nie ma profilaktyki -

Aby zapobiec: -nadciśnieniu tętniczemu - zmienic styl życia aktywnośc  fizyczna, niepalenie paierosów, nienadużywanie alkoholu i soli oraz ograniczenie spożywania tłuszczów) -miażdżycy - duże znaczenie ma odpowiednia dieta, aktywny tryb życia i racjonalny wypoczynek -choroby więńcowej -to samo co w miażdżycy - zawał serca- aktywnośc  fizyczna,  ograniczenie spożywania tłuszczów -wylewom -aktywnośc  fizyczna, niepalenie paierosów, nienadużywanie alkoholu i soli oraz ograniczenie spożywania tłuszczów -hemofilia - podawanie koncentratu czynnika VIII lub IX -białaczka- zapobieganie to dobrae warunki higieniczne, nie używanie tych samych strzykawek krwotoki-Krwotoki to gwałtowna utrata krwi.Poważny krwotok może doprowadzi do śmierci. PIERWSZA POMOC zabezpieczenie miejsca wypadku sprawdzenie stanu poszkodowanego (podstawowych funkcji życiowych – krążenia ddechu i świadomości, zlokalizowanie odniesionych urazów) zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zatamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe wykonanie pozostałych/innych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (jedynie jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny)