Określ położenie geograficzne Bałtyku, podaj jego cechy, półwyspy i cieśniny. Scharakteryzuj zasolenie. Wymień rodzaj zanieczyszczeń oraz sposoby ochrony środowiska Bałtyku.   Daje najlepszą :)

Określ położenie geograficzne Bałtyku, podaj jego cechy, półwyspy i cieśniny. Scharakteryzuj zasolenie. Wymień rodzaj zanieczyszczeń oraz sposoby ochrony środowiska Bałtyku.   Daje najlepszą :)
Odpowiedź

BAłtyk to płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w Europie północnej. Przez cieśniny duńskie łączy się z morzem północnym. Położone jest w północnej strefie klimatu umiarkowanego. Morze Bałtyckie dzieli się na 3 baseny: Basen Bornholmski Basen Gotlandzki Basen Botnicki średnie zasolenie wynosi 7 promila Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz. Czynnikami, które wpływają na zanieczyszczenie wód Bałtyku są m.in.: budowa rowów melioracyjnych, intensywne uprzemysłowienie, rozwój i powstawanie nowych miast oraz okoliczne ścieki i odpady. Zajmuje 17% Europy. Rozciąga się od Gór Skandynawskich po Bieszczady oraz od półwyspu Jutlandzkiego do Pojezierza połudnowobałtyckiego.Główne dopływy: Niemen, Odra , Dźwina, Wisła Jego cechami jest duże zasolenie i zanieczysczenie. jest tomorze płytkie, szelfowe. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska morskiego jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Niezwykle istotna jest również szeroka edukacja ekologiczna prowadząca do zmiany postaw życiowych ludności. Wszyscy musimy mieć świadomość, że również od nas zależy los Bałtyku. Każdy z nas może zmniejszyć ilość wytwarzanych zanieczyszczeń poprzez: ograniczenie zużycia trudno rozkładalnych tworzyw sztucznych, zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwach domowych, oszczędzanie energii, zbieranie surowców wtórnych, ograniczenie stosowania środków piorących zawierających fosforany, dbanie o czystość plaż i wód przybrzeżnych, ograniczenie korzystania z samochodów i tym samym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.   Łączy się z sąsiednim Morzem Północnym cieśninami, które nazywane są zewnętrznymi (Kattegat i Skagerrak) i wewnętrznymi (Duży Bełt, Mały Bełt, Sund).

Bałtyk znajduje się na szelfie kontynentalnym w Europie północnej. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie(Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Bałtyk położony jest w strefie klimatu umiarkowanego. Powierzchnia Bałtyku wynosi ok. 415 266 km . Zasolenie: Ze względu na niskie zasolenie Bałtyk zalicza się do wód słonawych i określa morzem półsłonym. Średnie zasolenie wynosi ok. 7%. Na ogół waha się w granicach od 2-12 %, choć zimą zasolenie nie przekracza 0,78% w Zatoce Gdańskiej. Stosunkowo duże zasolenie Bałtyku występuje w kierunku pionowym. Słona woda jako cięższa opada ku dnu basenu.Niskie zasolenie Bałtyku spowodowane jest względnie niskimi temperaturami i związanym z tym mniejszym tempem parowania wody w obszarze szerokości geograficznych akwenu. Cechy Bałtyku: - morze wewnatrzkontynentalne - śródlądowe - płytkie - najmłodsze morze Europy - jedno z najmłodszych Atlantyku - szelfowe Półwyspy: Skania, Hel Źródła zanieczyszczeń Bałtyku: - rzeki przynoszące zanieczyszczenia komunalne i przemysłowe - ścieki komunalne i przemysłowe miast nadmorskich - produkty wyrzucane przez statki - wiercenia na dnie morza - statki ulegające katastrofom - porty rybackie - rolnictwo - turystyka Sposoby ochrony środowiska Bałtyku: - zmiejszenie emisji zanieczyszczeń - budowa oczyszczalni ścieków - szersze korzystanie ze źródeł energii odnawialnych - budowa elektrowni wodnych i wiatrowych - dbanie o czystość plaż

Dodaj swoją odpowiedź