1.Scharakteryzuj ustrój (sposób zarządzania) Sparty. 2.Opisz jak wychowywano młodego spartanina. 3.Przedstaw strukturę społeczną Sparty.  

1.Scharakteryzuj ustrój (sposób zarządzania) Sparty. 2.Opisz jak wychowywano młodego spartanina. 3.Przedstaw strukturę społeczną Sparty.  
Odpowiedź

2. Młody Spartiata od dziecka uczony był walki. Zwalczano w nim strach i uczono odwagi i męstwa. Gdy chłopiec dorósł do określonego wieku, odbierano go matce i wysyłano na wojnę. Wszykoleni wojownicy byli niemalże nie do pokonania.

Ustrój Sparty- Sparta położona w płd - wch części Płw. Peloponeskiego. Sparta była uważana za polis idealną w świecie starożytnym. Sparta była monarchią a władzę w niej sprawowało dwóch królów. Mieli oni ograniczoną władzę. I jej rzeczywistym ustrojem była oligarchia - czyli władzę sprawowali nieliczni mieszkańcy polis.Dominację sprawowały rody arystokratyczne. - GERUZJA - czyli rada starszych (byli oni doświadczeni, doradzali królowi, zapewniali ciągłość polityki) - APELLA - zgromadzenie obywateli wszyscy pełnoletni obywatele Sparty (stanowili prawo, wybierali urzędników, posiadali kompetencje sądownicze) - Eforowie - pięciu- sprawdzali czy projekt prawa jest zgodny z ustrojem polis (mogli także sądzić i skazywać królów, nadzorowali wychowanie (agoge), zwołują zgromadzenie)   Wychowanie, czyli agoge - model edukacyjno wychowawczy. - było nadzorowane przez urzędników, celem było wyszkolenie doskonałych obywateli i żołnierzy (Sparta zmilitaryzowana polis!), Spartiaci poprzez agoge byli przekonani o wyższości ich systemu nad innymi. (czasami w szkołach uczymy się, iż Spartanie pozbywali się chorych lub upośledzonych dzieci - jest to mało prawdopodobne ze względu na bardzo małą liczbę mieszkańców polis - jest to po prostu bezsensowne -chociaż nie można tego wykluczyć.) -Chłopcy byli uczeni lojalności wobec przełożonych - ćwiczenia fizyczne -dyscyplina - konkretne wysławiane (lakoniczny styl mówienia) Agoge kończyło się w wieku 18-20 Wychowanie obejmowało też dziewczynki, lecz w mniejszym stopniu. -były uczone samodzielności i zaradności Trzeba pamiętać, że miały one więcej swobody niż kobietny np w Atenach, mogły brać udział w igrzyskach.   Społeczeństwo - Periojkowie -mieszkający wokół - wolni, nie mający ziemi na własność, , bez praw politycznych - Heloci - ludność niewolna - uprawiali ziemię dla Spartan - i obywatele   jak coś to pytaj ;)

Dodaj swoją odpowiedź