1.W jakich sytuacjach ma zastosowanie wyrażenie "syn marnotrawny" ?   2.Przedstaw treść przypowieści, jej główną myśl i cel.

1.W jakich sytuacjach ma zastosowanie wyrażenie "syn marnotrawny" ?   2.Przedstaw treść przypowieści, jej główną myśl i cel.
Odpowiedź

W pewnym mieście żył ojciec posiadający dwóch synów. Jeden z nich – wiódł zawsze życie hulaszcze, nie stronił od zabawy, od trunków ani od kobiet. Nie pomagał ojcu w jego pracach, nie udzielał się w życiu domowym. Drugi z synów był zaprzeczeniem swego brata – wspomagał ojca, był cichy, spokojny. Najważniejszą dla niego wartością stanowiła rodzina czyli ojciec. Pewnego dnia młodszy z braci poprosił ojca by ten dał mu część majątku jaka była dla niego przeznaczona. Otrzymując pieniądze, porzucił dom rodzinny i opuścił zrozpaczonego ojca. Jego dni wypełniała znowu zabawa i trwonienie majątku. Wreszcie gdy zabrakło mu pieniędzy i jadał razem ze świniami, a nikt z jego przyjaciół nie chciał mu pomóc, postanowił, że wróci do domu rodzinnego. Tak też uczynił. Gdy tylko powrócił do domu, ojciec nakazał wydać na jego cześć wystawną ucztę i przyodziać go w najlepsze stroje. Decyzja ojca wzbudziła w drugim synu – zdziwienie, niedowierzanie i zazdrość. Na pytanie o decyzję ojca usłyszał od niego: Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko co moje należy do ciebie. A trzeba się cieszyć z tego, że ten brat twój umarły był a znów ożył, zaginął, a odnalazł się. Symbolika i główne wątki W przypowieści tej Jezus zilustrował czym jest miłosierdzie i jak wielką wartość postawa taka posiada. Jest to także opowieść o tym jak wiele dobrego może przynieść człowiekowi, umiejętność przyznania się do swojego grzechu i uznanie swojej małości i niedoskonałości. Co nie oznacza, iż postawa starszego brata była nie godna naśladowania. Przypowieść ta daje nadzieję tym, którzy zeszli z właściwej drogi, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Do współczesnego słownika przeszło pojęcie SYN MARNOTRAWNY co oznacza człowieka, który uznał swoją słabość, powrócił i postanowił o swojej zmianie. Jest to postawa pozytywna, godna naśladowania.

1) Z tego co mi wiadomo, to mianem "SYN MARNOTRAWNY" określa się osobę, która jest bardzo leniwa i niesamodzielna. Można tak określić również osobę, która źle postępuje.   Człowiek określany mianem "SYN MARNOTRAWNY" nie potrafi niczego doecnić i wykorzystywać otrzymanych darów. Ludzie, którzy mieli wieledobrego w życiu i jeszcze to zaprzepaścili. W dzisiejszych czasach najprościej zauważyć takie coś wśród rozpieszczanych dzieci, najczęściej z bardzo bogatych rodzin. Dzieci takie najczęściej są chamskie i zachowują się niestosownie. Ponadto nie potrafią okazać swojej wdzięczności swoim rodzicom, co według Mnie jest niedopuszczalne.     2) Przypowieść ta przedstawia sytuacją w której syn opuszcza dom za zgodą ojca i niezadowoleniem starszego brata, gdyż pragnie być na wolności i zabiera z sobą majątek. Syn Marnotrawny udaje się w drogę i w każdym odwiedzonym miejscu jest miło witany i świetnie się bawi, marnotrawiąc przy tym otrzymany od ojca majątek. W tym czasie ojciec czeka i tęskni za swoim synem.

Dodaj swoją odpowiedź