Beethoven - krótki życiorys

Ludwig van Beethoven, największy kompozytor w historii, urodził się w Bonn w 1770r. Bardzo wcześnie ujawnił swój talent; jego pierwsze opublikowane utwory pochodzą z 1783r. Jako młody człowiek odwiedził Wiedeń, gdzie poznał Mozarta; ich znajomość trwała stosunkowo krótko w 1792r. Beethoven powrócił do Wiednia i przez pewien czas studiował kompozycję pod kierunkiem Haydna, czołowego wówczas kompozytora wiedeńskiego. W Wiedniu, który był w tym czasie muzyczną stolicą świata, Beethoven miał spędzić resztę swojego życia.

Niezwykła wirtuozeria Beethovena w grze na fortepianie robiła wrażenia wszystkich słuchaczach; dzięki temu szybko zyskał on powodzenie jako wykonawca, a także jako Nauczyciel. Dużo komponował i już w wieku dwudziestu paru lat bez kłopotu sprzedawał je wydawnictwom.

Gdy Beethoven zbliżał się do trzydziestki, pojawiły się pierwsze oznaki zanikania słuchu. Bardzo przejęty złowieszczymi oznakami, myślał przez pewien czas o samobójstwie

Lata 1802 - 1815 uważane są za okres środkowy kariery Beethovena. W miarę nasilania się utraty słuchu zaczął unikać ludzi. Jednak nadal wiele komponował, lecz nie przywiązywał wagi do upodobań ówczesnych słuchaczy, lecz mimo to nadal osiągał sukcesy

Przed ukończeniem Pięćdziesięciu lat Beethoven ogłuchł zupełnie. Komponował coraz mniej głównie dla siebie i dla przyszłych a nie teraźniejszych audytoriów, zaprzestał występów. Podobno powiedział kiedyś krytykowi: "to nie dla was, to dla przyszłych czasów"

Gdyby Beethowen nadludzkim wysiłkiem woli, mimo głuchoty utrzymał dotychczasowy poziom swoich kompozycji, był by to niewiarygodny wyczyn. Rzeczywistość okazała się jednak jeszcze bardziej zaskakująca i zdumiewająca - właśnie w okresie zupełnej głuchoty powstały największe arcydzieła - jego sztuka wzniosła się na jeszcze wyższy poziom.

Kompozytor zmarł w Wiedniu w roku 1827 w wieku pięćdziesięciu siedmiu lat.

Długa lista dzieł Beethovena obejmuje dziewięć symfonii, trzydzieści dwie sonaty fortepianowe, pięć koncertów fortepianowych, dziesięć sonat na skrzypce i fortepian, szereg kwartetów skrzypcowych, pieśni, utwory operowe i wiele innych. Łączą one mistrzowski sposób wykonania i intensywność uczuć.

Beethoven wywarł ogromny wpływ na wielu późniejszych kompozytorów, wśród których znaleźli się tacy artyści tak różniący się stylem gry, jak Czajkowski, Wagner, Schubert

Nie ma chyba wątpliwości, że Beethoven przewyższa wszystkich innych mużyków, że jest najlepszym kompozytorem i muzykiem.

Dodaj swoją odpowiedź
Muzyka

Ludwig van Beethoven Krótki życiorys: gdzie się uczył, pracował, jaką tworzył muzykę licze na szybką odpowiedzi

Ludwig van Beethoven Krótki życiorys: gdzie się uczył, pracował, jaką tworzył muzykę licze na szybką odpowiedzi...

Muzyka

napisz krótki życiorys Józef haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven daje naj! SZYBKA ODPOWIEDŹ Prosze!!!

napisz krótki życiorys Józef haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven daje naj! SZYBKA ODPOWIEDŹ Prosze!!!...

Język niemiecki

Proszę napisać (po niemiecku i po polsku) krótki życiorys następujących osób : -Andrzej Wajda -Jochan Sebastian Bach -Friedrich Schiller -Ludwig Van Beethoven -Bertold Brecht Życiorysy mają być krótkie i zwięzłe... Z góry dziękuję!

Proszę napisać (po niemiecku i po polsku) krótki życiorys następujących osób : -Andrzej Wajda -Jochan Sebastian Bach -Friedrich Schiller -Ludwig Van Beethoven -Bertold Brecht Życiorysy mają być krótkie i zwięzłe... Z góry dzi�...