wymień co najmniej trzy cechy roślin wodnych umożliwiające im życie w wodzie.       Tylko ma być tak żeby było na poziomie klas 5!!!

wymień co najmniej trzy cechy roślin wodnych umożliwiające im życie w wodzie.       Tylko ma być tak żeby było na poziomie klas 5!!!
Odpowiedź

to tak Rozpuszczone w otaczającej je wodzie związki mineralne potrzebne do życia pobierają cała powierzchnią ciała, rola korzeni roślin wodnych ogranicza się do przytwierdzania do podłoża. W konsekwencji rośliny wód stojących lub wolno płynących (w tym też niektórych źródeł) utraciło system korzeniowy, lub korzenie pełnią funkcje liści gdyż zawierają chlorofil np. kotewka orzech wodny Kłącza i rozłogi wielu roślin wodnych są doskonale rozwinięte, służą do gromadzenia materiałów zapasowych i do przytwierdzania do podłoża. (Np. rdest ziemnowodny) − Wodne rośliny powiększają powierzchnię chłonna swojego ciała: rośliny zanurzone mają cienkie, nitkowate liście; mogą być małe liście lecz w dużej ilości, lub długie taśmowate. Niektóre rośliny maja liście pływające – maja one aparaty szparkowe w górnej skórce oraz często są błyszczące i skórzaste. − Rośliny wodne mogą tworzyć wiele form ekologicznych zależności od głębokości zbiornika wodnego, w którym występuje. Formy te różnią się między sobą długością, kształtem liści i pędów. Cechą charakterystyczną gatunków wodnych jest rozwój przestrzeni międzykomórkowych we wszystkich częściach rośliny: liściach, łodygach, korzeniach. Zapewnia to lekkość narządów i ich unoszenie się na wodzie. Rośliny te maja zdolność regulowania ilości gazów znajdujących się w przestrzeniach międzykomórkowych, co umożliwia opadanie lub podnoszenie się roślin w wodzie. − Rośliny zanurzone wytwarzają kwiaty zapylane za pośrednictwem wody. Kwiaty męskie występują bardzo licznie i produkują duże ilości pyłku szybko przenoszonego przez wodę. Kwiaty żeńskie maja długie, nitkowate znamiona, do których łatwo przykleja się pyłek.

Dodaj swoją odpowiedź