Przeglądarki Internetowe

W tej pracy będzie mowa o wyszukiwarkach internetowych. Dowiemy się, czym one są, do czego one służą oraz na jakie grupy można je podzielić.

Czym jest wyszukiwarka internetowa?
Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom Internetu znalezienie informacji w sieci. W znaczeniu ogólnym wyszukiwarka to oprogramowanie gromadzące w sposób automatyczny informacje o dokumentach tekstowych oraz plikach zgromadzonych w sieci (obszarze wyznaczonym dla wyszukiwarki do indeksowania).

Do czego służą nam wyszukiwarki internetowe?
Wyszukiwarki są dużymi bazami danych oraz indeksów, do których jest dostęp poprzez stronę WWW wyszukiwarki. Wielkość tych baz danych jest olbrzymia i z każdym dniem się powiększa. Co zrobić, żeby znaleźć informację, serwis lub produkt w takim morzu danych? Wystarczy użyć wyszukiwarki. Lecz nie jest to takie proste. Jeśli szukasz określonych informacji, otrzymujesz z wyszukiwarki dużą ilość spokrewnionych ze sobą odpowiedzi, uporządkowanych według pewnej logiki. Ta uporządkowana lista dokumentów czasami obejmuje tysiące pozycji. Osoba, która szuka danych nie wychodzi poza pierwszą dwudziestkę albo trzydziestkę odpowiedzi. Zatem reszta wyników wyszukiwania nie bywa przeglądana, chociaż mogą tam się znajdować bardziej związane z przedmiotem poszukiwań. Jeśli więc chcesz, aby twoje strony były oglądane należy zadbać o pozycję w pierwszej trzydziestce znajdowanych dokumentów.

Wyszukiwarki internetowe możemy podzielić na 3 grupy:
- katalogi stron
* Wirtualna Polska, Yahoo, Open Directory
* są katalogami adresów URL różnych serwerów WWW
- systemy wyszukiwania bezpośredniego
* Napster, Gnutella, Kazaa
* służą do odszukiwania plików binarnych, muzyki, video itp.
- systemy z indeksowaniem stron
* Google, Altavista
* służą głównie do wyszukiwania informacji umieszczonych na stronach WWW

Systemy wyszukiwania bezpośredniego i systemy z indeksowaniem stron
Systemy wyszukiwawcze z wyszukiwaniem bezpośrednim, P2P (ang. peer to peer) są coraz popularniejszym sposobem wyszukiwania plików binarnych zawierających dźwięki, obrazy, sekwencje wideo, programy lub inne rodzaje danych. W przeciwieństwie do systemów wykorzystujących indeksowanie stron nie posiadają one centralnego komputera i bazy danych. Z tego powodu, w momencie zadania zapytania przez użytkownika odpytywane są wszystkie komputery pracujące w sieci P2P. Systemy wyszukiwania z indeksowaniem stron są najpopularniejszym sposobem odszukiwania interesującej informacji w Internecie. Przykładami takich systemów są:
- Google www.google.pl
- Altavista www.altavista.com
- HotBot www.hotbot.com

Katalogi stron WWW:

Katalogi stron są posortowanymi tematycznie zbiorami łączy do dokumentów usługi WWW. Łącza te są umieszczane w katalogu przez administratora katalogu, na żądanie użytkowników twórców stron WWW. Razem z łączem zamieszczany jest krótki opis, co na danej stronie można znaleźć. Struktura tematyczna katalogu jest hierarchiczna, począwszy od najbardziej ogólnych tematów (np. Komputery) aż do bardzo szczegółowych (np. Komputery: Internet: WWW: Przeszukiwanie Sieci: Katalogi WWW). Struktura taka ułatwia dotarcie do zbioru łączy najbardziej odpowiadających zainteresowaniom użytkownika.

Zaawansowane szukanie informacji:
Google Music ? http://www.google.com/musicsearch/
Usługa umożliwia przeszukiwanie serwisów legalnie udostępniających muzykę, sama nie stanowi biblioteki utworów. W wyniku zapytania pokazywana jest dyskografia oraz łącza w kategoriach: Artists, Albums, Songs do witryn zawierających informacje na temat biografii, tekstów oraz witryn sprzedających online dane utwory.
Google Video ? http://video.google.com/
Umożliwia przeszukiwanie i odtwarzanie programów telewizyjnych udostępnianych przez nadawców komercyjnych, przeszukiwanie i darmowe odtwarzanie sekwencji wideo ładowanych przez użytkowników indywidualnych i ładowanie sekwencji wideo na serwery Google.
Google Earth
Umożliwia trójwymiarowe przeglądanie powierzchni Ziemi zamodelowanej za pomocą zdjęć satelitarnych i lotniczych. Ponadto Google Earth umozliwia dostęp do usług Google Local i Google Maps, czyli wyszukiwania sklepów, punktów usługowych, hoteli etc oraz wspomagania planowania podróży.
Google Local ? http://local.google.com/
Umożliwia przeszukiwanie map, wyszukiwanie sklepów, punktów usługowych, hoteli etc. w określonej lokalizacji oraz wspomaga planowanie podróży. Użytkownik określa czego szuka i na jakim obszarze, a serwis wizualizuje wyniki wyszukiwania na mapie, dzięki wbudowanej usłudze Google Maps. Mapa jest wyświetlana w postaci symbolicznej, satelitarnej lub mieszanej symboliczno-satelitarnej. Mapa w wersji satelitarnej pokrywa cały świat, a w postaci symbolicznej tylko Stany Zjednoczone oraz kilka innych państw. Dzięki usłudze Google Maps API twórcy witryn internetowych mogą umieszczać mapy bezpośrednio na swoich stronach.
Google Translate ? http://www.google.com/translate_t
Umożliwia tłumaczenie fragmentu tekstu lub strony internetowej z języka angielskiego na niemiecki, hiszpański, francuski, portugalski, japoński, koreański, chiński, a także z tych jęzków na angielski oraz bezpośrednio pomiędzy niektórymi parami z tych języków.
Google Books ? http://books.google.com
Przeszukuje zawartość książek przechowywanych w formie elektronicznej w bazie danych Google i udostępnia fragment lub całą zawartość książki oraz łącza do związanych z nią wydawnictw i księgarni.

Krok po kroku; wyszukiwanie w Google.pl:
1. Wejdź na stronę www.google.pl . Jeśli szukasz strony, kliknij w link ?WWW?, obrazków ?Grafika?, a katalogu ? ?Katalog?.
2. Następnie w mały, biały prostokąt wpisz hasło, frazę lub pytanie, którego szukasz. Jeśli chcesz znaleźć całe zdanie, musisz je wpisać w cudzysłów (? ... ?)
3. Pod ?Szukaj w Google? i ?Szczęśliwy traf? możesz ustawić, czy szukanie ma się odbywać w całej sieci, bądź tylko w stronach kategorii Polski.
4. Aby zacząć wyszukiwanie, klikamy na link ?Szukaj w Google?. Jeśli chcesz znaleźć tylko jedną stronę, klikasz na ?Szczęśliwy traf?, a jeśli kilka propozycji ? wspomniane ?Szukaj w Google?. Jeśli jednak nie wyskakuje żadna po wyszukaniu strona, musisz sprecyzować pytanie albo gdy użyłeś cudzysłowia ? usunąć je. Jednak gdy i te metody zawiodą, to widocznie nie ma takiej strony w sieci.
5. Szukając np. szablonów na stronę WWW, wyskakuje nam dużo stron. Jeśli jednak wiemy, jaki chcemy ten szablon, np. roślinny, to klikamy na link ?Szukaj w wynikach? i zatwierdzamy.
6. Teraz mamy o wiele mniej stron na ten temat, którym byliśmy zainteresowani, czyli szablony wyłącznie roślinne.

Dodaj swoją odpowiedź
Informatyka

1. Wymień najpopularne przeglądarki internetowe. 2. Budowa przeglądarki internetowej.

1. Wymień najpopularne przeglądarki internetowe. 2. Budowa przeglądarki internetowej....

Informatyka

1. Jakie znasz przeglądarki internetowe? 2. Czym różnią sie znane ci przeglądarki? Podaj kilka róznic między nimi.

1. Jakie znasz przeglądarki internetowe? 2. Czym różnią sie znane ci przeglądarki? Podaj kilka róznic między nimi....

Informatyka

1. Przykłady sieci komputerowych 2. Czym jest intersieć WWW i strona WWW 3. Przeglądarki internetowe 4. Wyszukiwarki internetowe 5. Usługi internetu 6. Pobieranie legalnie plików z internetu 7. Budowa strony WWW

1. Przykłady sieci komputerowych 2. Czym jest intersieć WWW i strona WWW 3. Przeglądarki internetowe 4. Wyszukiwarki internetowe 5. Usługi internetu 6. Pobieranie legalnie plików z internetu 7. Budowa strony WWW...

Informatyka

jakie są przeglądarki internetowe

jakie są przeglądarki internetowe...

Informatyka

Wypiszcie mi przeglądarki internetowe szybko na jutro daje naj!

Wypiszcie mi przeglądarki internetowe szybko na jutro daje naj!...

Informatyka

Wymień popularne systemy operacyjne i przeglądarki internetowe

Wymień popularne systemy operacyjne i przeglądarki internetowe...