opisz tryptyk'sąd ostateczny' malowany w latach 1467-1471. Opis musi być szczegółowy moje odczucia,wrażenia itp. z góry dziękuję :))

opisz tryptyk'sąd ostateczny' malowany w latach 1467-1471. Opis musi być szczegółowy moje odczucia,wrażenia itp. z góry dziękuję :))
Odpowiedź

Sąd Ostateczny ,Hans Memling. Obraz został wykonany w technice olejnej na desce. Centralnym punktem, na który patrzymy jest Chrystus ,wokół którego roztacza się złota aura .Który siedzi w tym trakcie na ukazanej tęczy, a wokół niego stoją dwunastu apostołów Matka jego i Jan chrzciciel.Za panem widzimy cztery anioły trzymające symbole męki pańskiej. Kolumnę przy której biczowano Jezusa, krzyż włócznia i bicz . Chrystus unosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa, lewą zaś trzyma opuszczoną gesty te odpowiadają ukazanej wyżej lilii zmiłowania oraz rozżarzonemu mieczowi sprawiedliwości. Trzej kolejni aniołowie, ukazani nieco niżej, oraz czwarty pokazany w dalszej części obrazu. Trąbią  w trąby Apokalipsy. Wielka postać odziana w zbroję to św. Michał Archanioł, stojący pośród rozległej równiny i oddzielający dusze błogosławione od potępionych przy użyciu wagi i pastorału. Lewe skrzydło tryptyku przedstawia dusze sprawiedliwych wstępujące do Królestwa Niebieskiego, gdzie wręczane są im szaty, które nosili za życia. Procesję prowadzi grupa znanych osobistości kościoła. Św. Piotr z kluczem w dłoni wita dusze sprawiedliwych na kryształowych schodach prowadzących ku niebiosom. Większość wskrzeszonych dusz została jednak osądzona surowo widzimy je po prawej stronie, pędzone przez czarne, demoniczne postacie ku ogniom piekielnym w scenerii przypominającej krater wulkanu. Na zewnętrznej stronie skrzydeł umieszczone są postacie Angelo di Jacopo Tani i jego żona Katarzyna z Tanaglich, Madonna z Dzieciątkiem i Michał Archanioł walczący z diabłem. Ten obraz ,ukazuje nam jak może wyglądać sąd ostateczny . Wyraża on wiele emocji. Często strach i zadumę z tego co może się wydarzyć choćby jutro.Mozna na obrazie zobaczyć że bóg stara się być łaskawy ale nie może być dobry dla wszystkich dlatego o  każdy dzień musimy dbać jakby był ostatni.

Dodaj swoją odpowiedź